Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jako planowany termin przyjęcia projektu podano II kwartał 2025 roku.
Zgodnie z nowymi przepisami zmianie mają ulec zasady dotyczące frekwencji uczniów i usprawiedliwiania ich nieobecności.
„Wnioskodawca planuje znowelizować treść art. 42 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe i wskazać, że poprzez niespełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki należy rozumieć albo nieusprawiedliwioną nieobecność na co najmniej 50% dni zajęć w okresie jednego miesiąca, albo na co najmniej 25% dni zajęć w okresie całego roku szkolnego” – wskazano w szczegółach projektu ustawy
Jak wskazano, zmiana granicy z 50% na 25% nieusprawiedliwionych nieobecności nastąpi też w przypadku klasyfikowania ucznia poprzez nowelizację art. 44k ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Według proponowanej zmiany nieklasyfikowanie ucznia z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych będzie miało miejsce w przypadku przekroczenia progu 25% nieobecności nieusprawiedliwionej (bez możliwości zdawania egzaminu klasyfikacyjnego). Uczeń będzie mógł zdawać egzamin – tak jak do tej pory – w przypadku nieobecności usprawiedliwionej.
MEN podkreśla, że nie planuje jednocześnie radykalnie zmieniać procedury usprawiedliwiania nieobecności na lekcjach.
„W katalogu obowiązków uczniowskich zostanie bowiem wskazane, że jednym z obowiązków uczniowskich jest uczęszczanie na zajęcia edukacyjne. Uczniowie, a w przypadku uczniów niepełnoletnich – ich rodzice, usprawiedliwiać te nieobecności będą natomiast, jak dotychczas w terminie i formie określonych w statucie szkoły lub placówki” – zaznacza projektodawca
Terminy a także zagadnienia związane z udokumentowaniem powodów nieobecności ucznia będą leżeć w gestii danej placówki oświatowej.
mo/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz