Z pytaniem w tej sprawie zwróciły się do resortu posłanki KO Iwona Maria Kozłowska i Anna Wojciechowska, które "na liczne prośby nauczycieli, wychowawców i dyrektorów szkół średnich" zwróciły uwagę na potrzebę jednoznacznego uregulowania kwestii usprawiedliwiania nieobecności uczniów, którzy ukończyli 18. rok życia.
Uczeń pełnoletni ma możliwość samodzielnego usprawiedliwienia nieobecności - poinformowała wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer. Dodała jednak, że dyrektor szkoły ma prawo do ustalania szczegółowych rozwiązań, a resort nie planuje przepisów na poziomie centralnym.
Jak wskazały, w obecnym stanie prawnym brakuje jednoznacznych przepisów regulujących tę kwestię. "Uczniowie powołują się na swoją pełnoletniość jako podstawę do samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności, natomiast nauczyciele i dyrekcje szkół, kierując się troską o dyscyplinę szkolną i bezpieczeństwo uczniów, oczekują usprawiedliwień od rodziców lub prawnych opiekunów - szczególnie wtedy, gdy uczeń nadal pozostaje na utrzymaniu rodziny i objęty jest obowiązkiem szkolnym lub obowiązkiem nauki" - podały.
W odpowiedzi Lubnauer potwierdziła uprawnienia dorosłych uczniów. "Uczeń pełnoletni ma możliwość samodzielnego usprawiedliwienia nieobecności, gdyż jako osoba pełnoletnia posiada zdolność do czynności prawnych. Oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych uczniów niepełnoletnich lub oświadczenie ucznia pełnoletniego o przyczynach nieobecności jest jak najbardziej uwzględniane" - wskazała Lubnauer.
Podkreśliła jednak, że "oświadczenia takie nie mają statusu dokumentu urzędowego, stąd też mogą podlegać ocenie dyrektora szkoły czy nauczyciela (wychowawcy)".
Wiceszefowa MEN zwróciła uwagę, że zgodnie z ustawą Prawo oświatowe obowiązki ucznia, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie określane są w statucie szkoły. "Przepis ten nie określa tych form - kwestię tę pozostawiono w gestii szkoły" - wskazała. Zauważyła też, że statut uchwala rada szkoły, w skład której wchodzą m.in. uczniowie, zatem także formy usprawiedliwiania nieobecności "uzgadniane są przez wszystkie zainteresowane strony".
Lubnauer poinformowała, że minister edukacji nie planuje wprowadzenia rozwiązań na poziomie centralnym, ustalających jednolite, ogólnokrajowe przepisy dotyczące usprawiedliwiania nieobecności przez uczniów każdej szkoły. Jak argumentowała, ustawa Prawo oświatowe "pozwala na szczegółowe regulacje tych kwestii dyrektorom szkół, tak jak Kodeks pracy pozwala to uregulować kierownikom zakładów pracy w regulaminie pracy".
Lubnauer zaznaczyła przy tym, że uczniowie pełnoletni korzystają ze szkoły na zasadzie dobrowolności, bo nie dotyczy ich już obowiązek nauki - w Polsce jest ona obowiązkowa do 18. roku życia. Jednak jak dodała, "pełnoletni uczeń szkoły ponadpodstawowej (...) decydując się na ukończenie edukacji w danej szkole, musi uwzględnić podporządkowanie się przepisom statutu danej szkoły". (PAP)
pak/ aba/ lm/
konto07:31, 23.06.2025
Całe liceum praktycznie wypisywałem sobie zwolnienia , a w maturalnej podpisywałem się swoim podpisem i tylko raz wychowawca mi zwrócił uwagę xD.
Każdy nastolatek chce się czuć dorosły, to w ostatniej klasie i szkoła może tak traktować ucznia - rozliczać go bez pieszczot.
Tajemnicza kamera przy moście wyszkowskim
I bardzo dobrze ze zbierze ruch bo zobaczą jak jest wielki ten ruch.. I przy okazji rondo przy dino nie powstanie... bo zobaczą jaki ruch...
Adam
23:31, 2025-07-04
Tajemnicza kamera przy moście wyszkowskim
Kolejne narzędzie do śledzenia🤦Policja,ITD,leśniczy.Transport ciężki co roku płaci bardzo duże pieniądze w tzw podatku od środków transportu,a nie buduje się nic,albo buduje ścieżki rowerowe a gnębi firmy transportowe,także brawo urzedasy.
Kiero
17:58, 2025-07-04
Zmiany na DK61! Sprawdź, którędy teraz do Warszawy
Nie dość że są duże utrudnienia na drodze nr 61 , to jeszcze robią w tym czasie remont drogi w Komornicy , jak mamy przyprawiać się przez zalew , to totalna planistów .😡
Smutny
16:08, 2025-07-04
Szwecja – kolebka saszetek nikotynowych
Protip: jeśli wsadzisz sobie to w zad to też zadziała. Nawro trendsetter 🤠👍
Warto czopki
12:25, 2025-07-04