Zamknij
WAŻNE

Nauka obsługi dronów w polskich szkołach?

PAP 17:17, 17.07.2025 Aktualizacja: 17:17, 17.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Kwestia włączenia do szkół przedmiotu przygotowującego do obsługi dronów była przedmiotem interpelacji, do której odniosła się wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer. 

Według przekazanej informacji, lekcje takie mogłoby odbywać się w ramach dodatkowych zajęć edukacyjnych, dla których nie określono podstawy programowej. Maksymalny tygodniowy wymiar godzin dodatkowych zajęć edukacyjnych dla danego oddziału wynosi 3 godziny a o środki finansowe na jego prowadzenie może ubiegać się dyrektor szkoły. 

„Dyrektor szkoły, w ramach godzin do swojej dyspozycji, ma obowiązek realizowania zajęć edukacyjnych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Dyrektor szkoły ustala, jaka będzie tematyka tych zajęć, biorąc pod uwagę zainteresowania i potrzeby uczniów danej szkoły” – zaznaczyła Katarzyna Lubnauer

Wiceministra odniosła się również do kwestii rozszerzenia kształcenia zawodowego o nowe oddziały, które pozwalałyby na zdobycie takiego tytułu zawodowego jak technik operator dronów. 

„Program nauczania opracowany przez nauczycieli w danej szkole dopuszcza do użytku szkoły jej dyrektor. Należy podkreślić, że zgodnie z przepisami oświatowymi dyrektor szkoły posiada autonomię w zakresie opracowania i dopuszczenia do użytku w szkole programu nauczania zawodu, z tym że program ten musi uwzględniać podstawę programową kształcenia w danym zawodzie” – wyjaśniła Lubnauer

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, „obecnie w Ministerstwie Edukacji Narodowej prowadzone są prace związane z kompleksowym przeglądem i modyfikacją podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego, w szczególności w zakresie dostosowania kształcenia w tych zawodach do zmian wynikających z transformacji cyfrowej i ekologicznej”.

Wiceministra poinformowała o spotkaniu branżowym, które poświęcone było tematyce kształcenia zawodowego w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych. 

„Podczas spotkania wskazano potrzebę wprowadzenia nowych zawodów do klasyfikacji szkolnictwa branżowego, takich jak pilot bezzałogowych statków powietrznych, technik lotnictwa bezzałogowego oraz koordynator lotów bezzałogowych. Analizowana była również możliwość wprowadzenia dodatkowej umiejętności zawodowej związanej z obsługą dronów lub dodanie obowiązujących treści nauczania w już istniejących zawodach szkolnictwa branżowego, np. technik geodeta, technik rolnik, technik leśnik, technik fotografii i multimediów” – napisała wiceministra

Jak przekazał resort edukacji, obecnie powoływane są zespoły, złożone m.in. z przedstawicieli organizacji branżowych i pracodawców, do przeglądu i modyfikacji podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego lub opracowania propozycji nowych zawodów. 

mo/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%