Zamknij

Ósmoklasiści w powiecie pułtuskim wypadli gorzej niż średnia krajowa

19:35, 02.07.2021 | J.K
Skomentuj Zdjęcia: PAP
REKLAMA

Uczniowie klas VIII szkół podstawowych na egzaminie ósmoklasisty musieli przystąpić do trzech pisemnych egzaminów: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, najczęściej wybieranym językiem obcym był angielski, na drugim miejscu niemiecki, na trzecim rosyjski. Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego to 66 proc. punktów, z niemieckiego – 49 proc., z rosyjskiego – 57 proc., z francuskiego – 79 proc., z hiszpańskiego – 69 proc. i z włoskiego – 77 proc.

Wstępną informację o wynikach osiągniętych na egzaminie ósmoklasisty – Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej. Także dziś indywidualne wyniki poznali absolwenci klas VIII szkół podstawowych. Zaświadczenia o wynikach egzaminu otrzymają dopiero 9 lipca.

W sumie w całym powiecie pułtuskim do egzaminu przystąpiło 480 uczniów, którzy z języka polskiego i angielskiego osiągnęli wyniki: po 56 punktów procentowych, a z matematyki 41.

Średnia mazowiecka: polski 64, matematyka 52, angielski 71.

Z zestawienia Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że najlepsi poloniści mieszkają w gminach: Świercze i Zatory, a najsłabsi w gminie Winnica.

W Pokrzywnicy uczą się najlepsi matematycy a tuż za nimi - uczniowie w gminie Pułtusk.

W Pułtusku ósmoklasiści osiągnęli najwyższy w powiecie wynik 62 pkt. proc. z języka angielskiego, a tuż za nimi uczniowie z gmin Obryte i Gzy (57). Najsłabiej wypadli uczniowie ze Świercz.

Tylko 4 uczniów zdawało język rosyjski: po 1 w gminach Obryte i Winnica oraz dwoje w Pułtusku.

Co ciekawe, uczniowie klas ósmych w gminie Pułtusk lepiej zdali egzaminy niż "miastowi" z języka polskiego i matematyki (+ 2 pkt), ale gorzej z angielskiego (-5 pkt).

W sąsiednich powiatach ósmoklasiści wypadali podobnie do naszych uczniów: 56 z polskiego i 38 pkt w powiecie makowskim z matematyki, a w wyszkowskim - 44 z matematyki i 59 z polskiego.

[Wynik egzaminu ósmoklasisty wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w 2020 r. zdawali egzamin ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 59 proc. punktów możliwych do otrzymania, z matematyki – 46 proc., z angielskiego – 54 proc., z niemieckiego – 45 proc., z rosyjskiego – 48 proc., z francuskiego – 72 proc., z hiszpańskiego – 66 proc. i z włoskiego – 57 proc. punktów.

W 2019 r., gdy egzamin ósmoklasisty przeprowadzono pierwszy raz, uczniowie VIII klas za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów możliwych do otrzymania, z matematyki – 45 proc., z języka angielskiego – 59 proc., z niemieckiego – 42 proc., z rosyjskiego – 48 proc., z francuskiego – 61 proc., z hiszpańskiego – 56 proc. i z włoskiego – 58 proc. punktów.(PAP]

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%