Zamknij

Diecezja Płocka: najnowsza analiza statystyk Kościoła Katolickiego

21:24, 19.12.2023 Aktualizacja: 21:26, 19.12.2023
Skomentuj

Powiat pułtuski – jak chyba powszechnie wiadomo – terytorialnie należy do województwa mazowieckiego. Ale mamy też inną przynależność: dla kościoła katolickiego znajdujemy się na terenie Diecezji Płockiej.

22 października 2022 roku w całym polskim Kościele Katolickim odbywało się coroczne badanie statystyczne. Dziś Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyliczone i opracowane dane o kościele, o księżach i wiernych.

Spośród wielu opublikowanych informacji wyłania się obraz Kościoła coraz mniej licznego i coraz mniej aktywnych jego członków.

W Diecezji Płockiej od razu rzucają się w oczy liczby dotyczące struktury wiernych: a obszar ten zamieszkuje 800 000 ludzi. Wbrew powszechnym sądom, kościół nie jest zdominowany przez dziadków i staruszki – tych w życiu Kościoła płockiego jest 18%; 15,4% to dzieci i młodzież do 14 roku życia a pozostałe 66,7 stanowią pozostałe grupy wiekowe.

W naszej diecezji rok temu mieliśmy 242 parafie diecezjalne i 7 parafii zakonnych a liczba księży tzw. inkardynowanych (podległych biskupowi) wyniosła 570. Ale w parafiach pracowało ich tylko 370! Do posługi kapłańskiej w płockim seminarium przygotowywało się zaledwie 19 alumnów.

A wierni?

Tu Kościół pułtuski czy szerzej – płocki też nie ma powodów do zadowolenia.

W 2021 roku udzielono 7838 sakramentów chrztu świętego, w 2022 r. - 7387.

Sakrament I Komunii świętej to jedyna pozycja w „Annuarium Statisticum Eclesiae in Polonia” z której diecezja płocka może się cieszyć. W 2021 przystąpiło do niej 8460 dzieci, a rok później o 100 więcej... Do bierzmowania przystąpiło odpowiednio 7121 i 6968 młodych ludzi.

Ale spadła za to znacząco liczba sakramentów małżeńskich: w 2021 roku udzielono 3029 ślubów a w 2022 r. - 2660.

Ważnym składnikiem tych badań są corocznie tzw. dominicantes i communicantes.

Dominicantes – (nazwa pochodzi od łac. dominus – Pan; dominica – niedziela), jest to statystyczny wskaźnik informujący o procencie osób obecnych na niedzielnych Mszach św. (w wybraną niedzielę roku) w odniesieniu do liczby katolików zobowiązanych do uczestnictwa we Mszy św. na danym obszarze (np. parafia, diecezja, województwo itp.).

Communicantes – (nazwa pochodzi od łac. communicans – dzielący się z kimś; communio – komunia, wspólnota), jest to statystyczny wskaźnik informujący o procencie osób przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnych Mszy św. (w wybraną niedzielę roku) względem liczby katolików zobowiązanych do uczestnictwa we Mszy św. na danym obszarze (np. parafia, diecezja, województwo itp.).

Te liczby też w naszej diecezji też nie wyglądają optymistycznie, ale niewiele różnią się od lat poprzednich!

W Mszach świętych, spośród tych którzy być na nich powinni uczestniczyło 25,2% wiernych (w Polsce 29,5%) , a Komunię przyjęło jeszcze mniej – 10,6% ( w Polsce 13,9%).

Tu warto dodać, że w latach 80-tych już ubiegłego wieku te same dane (dla Polski) wynosiły odpowiednio ponad 50% i zaledwie 9%.

A która płeć (o ile można o nich jeszcze oficjalnie pisać :-) w naszej diecezji chodzi „aktywniej” do kościoła?

Kobiety stanowią 61,2% a mężczyźni – 38,8%!

A w tle właśnie trwających planów ograniczenia/ zmniejszenia lekcji religii w szkołach, podajmy, że w u nas uczęszczało na nie 86,5% uczniów przy średniej krajowej – 80,3%.

W najbliższym czasie – w perspektywie 1-2 dekad, da się przewidzieć trzy główne procesy ludnościowe, które będą warunkowały ewolucję społeczną, istotną także dla funkcjonowania Kościołów. Oprócz prawdopodobnej zmiany struktury etnicznej (głównie w metropoliach i niektórych mniejszych miastach), będzie to zapewne wciąż niska dzietność (aktualnie jedna z najniższych na świecie) związana z tzw. drugim przejściem demograficznym i dalsze starzenie się populacji- podsumowują autorzy Annuarium Statisticum Eclesiae in Polonia 2022 r.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Złoty Rydwan Złoty Rydwan

4 0

A jak tam wyglądają statystyki w gminach żydowskich i u islamistów?

21:47, 19.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%