Adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na narodzenie Jezusa, to wyjątkowy okres w życiu chrześcijan. W tym roku hasłem przewodnim programu duszpasterskiego jest „Pielgrzymi nadziei”, które pokrywa się z hasłem Roku Jubileuszowego 2025.
Trwa on cztery tygodnie, zaczynając się w niedzielę po uroczystości Chrystusa Króla, która kończy rok liturgiczny. W kościołach pojawia się wieniec adwentowy z czterema świecami, zapalanymi kolejno w każdą niedzielę Adwentu.
W Pułtusku wierni mogą uczestniczyć w tradycyjnych Roratach, odprawianych o godzinie 7.00 w większości kościołów.
Rekolekcje adwentowe to dni duchowej odnowy, organizowane w parafiach w czasie Adwentu. Ich celem jest pomoc wiernym w głębszym przygotowaniu się do Bożego Narodzenia oraz zbliżeniu się do Boga. Są one z reguły prowadzone przez zaproszonych duchownych lub rekolekcjonistów, którzy głoszą nauki i zachęcają do refleksji nad swoim życiem duchowym.
Rekolekcje już zakończyły się w parafii św. Walentego w Gzach, gdzie trwały do 1 grudnia. Przed nami kolejne spotkania w innych parafiach:
Parafia MB Pocieszycielki Strapionych w Winnicy: Rekolekcje od 5 grudnia prowadzi ks. Wojciech Jaśkiewicz z Wrocławia. Msze o 9.30, 17.00 i 19.00.
Parafia św. Jana Pawła II w Pułtusku: Rekolekcje startują 6 grudnia. Rekolekcjonistą będzie ks. Tomasz Dec, Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży. Msze o 7.00, 9.00 i 18.00.
Parafia św. Józefa w Pokrzywnicy: Rekolekcje 6-8 grudnia, msze rekolekcyjne odbywać się będą przez cały weekend.
Parafia w Obrytem: Rozpoczną się za tydzień. Poprowadzi je ks. Jan Tuszyński, emerytowany proboszcz parafii w Lekowie.
Zatory: W dniach 6-8 grudnia spotkania poprowadzi ks. dr Grzegorz Kaczorowski z Popowa.
Parafia św. Józefa w Pułtusku: Rekolekcje zaplanowane na 13-15 grudnia.
Rekolekcje to okazja do uczestnictwa w naukach, sakramencie pokuty i głębszym przeżyciu Adwentu. Jak podkreśla proboszcz Janusz Kochański, to także czas na skorzystanie z sakramentu pojednania.
W parafii św. Mateusza w Pułtusku przygotowania adwentowe obejmują również kolędę domową, która rozpocznie się wkrótce:
XD10:48, 02.12.2024
jakiś nowy yeahbaka w kolratce?
Koniec złotych czasów dla gmin?
A taki niedobry był ten PIS...macie teraz dobro. PIS nawet bez środków UE, miał i rozdawał samorządom więcej kasy niż PO z dotacjami. Kasy nie ma nie będzie, jak zwykle za rządów PO, ale w ramach rekompensaty podrzucą nam uchodźców, każde ilości, skolko ugodno.
Donaldinio
07:53, 2025-05-23
Pułtusk dostał 5 milionów! Zobacz, co się zmieni?
No i ciekawe jaka bedzie wartość projektu po przetargach. Obstawiam w ciemno, ze kupa kasy będzie musiała być dołożona ze środków własnych
Blagier
02:08, 2025-05-23
Pułtusk dostał 5 milionów! Zobacz, co się zmieni?
Programy, strategie, plany. Każdego roku powstaja masy takich dokumentów i nic z tego nie wynika. Prawie wszystko co sie dzieje w mieście to jest decyzja ad hoc, bo "unia jeszcze daje to trzeba brać". Zero ładu i składu.
Blagier
02:06, 2025-05-23
Pułtusk dostał 5 milionów! Zobacz, co się zmieni?
Totalna degrengolada. Kolejka powstaje 7 lat, a nawet jednego metra torów nie ma. Wydatkują 31 mln zł i nadal nic nie przybędzie, a teraz jakieś zmurszałe śmierdzące piwnice,pytam kto to będzie zwiedzać, z muzeum zniknęło 95 procent zabytków które były tam w latach siedemdziesiątych. Reprodukcje i szmira historyczna jest do oglądania. Wstyd!!!
Edek
01:39, 2025-05-23