Zamknij
POLECAMY

Triduum Paschalne w Pułtusku – dni pełne zadumy, modlitwy i wiary

08:18, 17.04.2025 Aktualizacja: 08:45, 17.04.2025
Skomentuj Jak godnie przeżyć Triduum Paschalne? ✝️ Sprawdź, co wydarzy się dzień po dniu w Pułtusku 📿🙏 Jak godnie przeżyć Triduum Paschalne? ✝️ Sprawdź, co wydarzy się dzień po dniu w Pułtusku 📿🙏

W Pułtusku rozpoczęliśmy najważniejszy czas w roku liturgicznym. Niedziela Palmowa, wspominająca uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, otwiera przed nami bramę Wielkiego Tygodnia. 

To moment przełomowy – pełen radości, ale i głębokiej refleksji. Chrystus przychodzi dziś do każdego z nas, a my musimy zapytać siebie, czy jesteśmy w gronie tych, którzy naprawdę Go przyjmują, czy może w tłumie, który zmienia swoje serce w jednej chwili.

Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa

Tego dnia w każdej parafii w Pułtusku sprawowana będzie tylko jedna Eucharystia – uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Triduum Paschalne. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił dwa niezwykle ważne sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” dzwony i organy milkną, a Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tzw. ciemnicy – miejsca adoracji.

Tego dnia można uzyskać odpust zupełny za udział w procesji z hymnem „Sław, języku, tajemnicę”. To również doskonała okazja, by w modlitwie objąć kapłanów i podziękować za ich służbę.

Wielki Piątek – dzień ciszy, postu i adoracji Krzyża

Wielki Piątek to dzień głębokiej zadumy nad Męką i Śmiercią Chrystusa. Obowiązuje wówczas post ścisły, który obejmuje całkowitą rezygnację z mięsa i ograniczenie się do trzech posiłków, z czego jeden do syta. Przepis ten obowiązuje wiernych od 14. do 60. roku życia – bez możliwości dyspensy.

Nie sprawuje się wtedy Eucharystii. Głównym momentem dnia jest adoracja Krzyża, która również wiąże się z możliwością uzyskania odpustu zupełnego. Wieczorem Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota – cisza Grobu Pańskiego i błogosławieństwo pokarmów

Choć wielu wiernych odwiedza kościoły tego dnia, by poświęcić pokarmy, Wielka Sobota to przede wszystkim czas ciszy i adoracji. Trwamy przy Chrystusie złożonym w grobie, wspominając Jego zstąpienie do otchłani. Warto tego dnia nadal zachować post i w skupieniu przygotować się do radości Zmartwychwstania.

Dopiero nocna liturgia Wigilii Paschalnej przynosi triumf – to najważniejsza Eucharystia w całym roku, w której świętujemy zwycięstwo życia nad śmiercią.

[ZT]27917[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%