::news{"type":"see-also","item":"33554"}
W piątek, 28 listopada, Rada Gminy Obryte jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli ustanowienia św. Rocha Patronem Gminy Obryte. Informację tę przekazał proboszcz parafii w Obrytem, ks. Cezary Siemiński.
Jak podkreślił duchowny, odpowiednie pisma zostaną teraz skierowane za pośrednictwem Kurii Diecezjalnej Płockiej do Stolicy Apostolskiej. To właśnie Watykan, decyzją papieża Leona XIV, ostatecznie potwierdzi patronat.
– Dziękuję wszystkim Radnym, a przede wszystkim św. Rochowi. Św. Rochu – módl się za nami – napisał ks. Siemiński.
To historyczny moment dla społeczności Obrytego. Po latach starań i modlitw mieszkańcy doczekali się decyzji samorządu, który jednomyślnie poparł ideę duchowego patronatu. Teraz gmina czeka już tylko na pozytywną odpowiedź ze Stolicy Apostolskiej i podpis papieża Leona XIV. Ustanowienie św. Rocha Patronem Gminy będzie nie tylko religijnym wyróżnieniem, ale i symbolicznym aktem zawierzenia całej wspólnoty.
Kościół św. Rocha w Sadykrzu ma bogatą historię sięgającą XVII wieku. Papież Klemens XIV nadał mu odpust zupełny „po wieczne czasy”, zatwierdzony w 1772 roku przez biskupa Antoniego Hieronima Szeptyckiego. Po pożarze w 2003 roku świątynię odbudowano i poświęcono w 2008 roku przez biskupa Piotra Liberę. Dziś w sanktuarium znajdują się relikwie św. Rocha – cząstka jego kości przekazana z Rzymu w 2016 roku.
Po Pułtusku, którego patronem jest św. Mateusz, teraz także Obryte może mieć swojego niebieskiego opiekuna. Decyzja papieża Leona XIV będzie ostatecznym potwierdzeniem patronatu. Wspólnota wiernych z Obrytego już teraz łączy się w modlitwie o pozytywną odpowiedź Watykanu.
Parafianin14:16, 05.12.2025
Jest tyle ważniejszych rzeczy do zrobienia,a zajmujecie się🤦
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Mieszkańcy Pułtuska mogą dostać coś za darmo
W Pułtusku darmowy tylko mandat🤣
Tom
13:44, 2026-04-27
Historyczny wynik streamu! Zebrali ogromną kwotę dla po
Zacny szczytny cel Pytanie jest tylko takie, Dlaczego służba zdrowia jest w największym kryzysie w historii ❓ gdzie się podziały pieniądze Polaków❓ co zrobił z nimi rząd Tuska❓
Złoty Rydwan
12:18, 2026-04-27
Zbiórka influencera Łatwoganga na pomoc dzieciom
Nie chodzi o to, żeby leczyć dzieci, tylko zapobiegać chorobom. Widzę, gdy rodzice kupują dzieciom chipsy, batoniki, barwione jogurty i napoje, a starsze dzieci same kupują dodatkowo napoje energetujące. Taka żywność powoduje raka, otyłość, cukrzycę i ADHD - co jest już naukowo udowodnione. Państwo sprzedaje trucizny w postaci papierosów i alkoholi wysokoprocentowych, co powoduje wiele chorób i zgonów. Potem niby leczy, a chorych przybywa lawinowo. Cieszą się i firmy produkujące lekarstwa i niektórzy lekarze-milionerzy. A także telewizje, zarabiające na reklamach tej niby żywności i tych niby lekarstw.
Tak nawiasem...
09:15, 2026-04-27
Zbiórka influencera Łatwoganga na pomoc dzieciom
Czy to już koniec ery Owsiaka ❓ Czy to już koniec tego żeby dzieci w mrozie z poszkami dziadowały pod kościołami❓ Owsiak przy całej swojej machinie ekonomiczno propagandowej zebrać 263 miliony złotych... Widać różnicę❓
Złoty Rydwan
07:36, 2026-04-27