Biskup Płocki Szymon Stułkowski wydał dekret udzielający dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 26 grudnia 2025 roku. Decyzja została podjęta z uwagi na dobro duchowe wiernych oraz szczególny charakter dnia, który przypada w oktawie Narodzenia Pańskiego. Dyspensa obowiązuje wszystkich wiernych Diecezji Płockiej, a także osoby przebywające tego dnia na jej terenie, w tym mieszkańców Pułtuska i powiatu pułtuskiego.
Hierarcha, powołując się na przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego, zaznaczył, że zwolnienie z postu nie oznacza rezygnacji z duchowego przeżywania tego dnia. W zamian zachęcił wiernych do uczynków miłości, pobożności oraz solidarności z innymi.
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątki ma w Kościele katolickim głębokie znaczenie religijne i historyczne. Piątek jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, dlatego od wieków był dniem pokuty i umartwienia. Rezygnacja z mięsa miała symbolizować ofiarę, skromność i duchową refleksję.
Obowiązek ten dotyczy wszystkich piątków w ciągu roku, z wyjątkiem uroczystości liturgicznych oraz sytuacji, w których biskup diecezjalny udzieli dyspensy. Właśnie taka sytuacja ma miejsce w tym roku w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Grudzień 2025 roku obfituje w istotne daty w kalendarzu liturgicznym i rodzinnym:
24 grudnia (środa) – Wigilia Bożego Narodzenia
25 grudnia (czwartek) – Uroczystość Narodzenia Pańskiego
👉 26 grudnia (piątek) – Święto św. Szczepana, Pierwszego Męczennika (dyspensa od postu)
31 grudnia (środa) – Sylwester
W dekrecie biskup podkreśla, że dyspensa nie powinna być traktowana jedynie jako przyzwolenie kulinarne. Zachęca, aby ten dzień stał się okazją do modlitwy, pomocy potrzebującym oraz pielęgnowania rodzinnych relacji. To przypomnienie, że sens świąt Bożego Narodzenia wykracza poza tradycyjny stół i świąteczne potrawy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Policja informuje
Czas jest 6 kwietnia artykuł dotyczy trzeciego kwietnia to dlaczego chłopie piszesz że to dzisiaj? Wsadzić byle o czym byle co aby zejść.
Czas
18:06, 2026-04-06
Latasz dronem w Pułtusku? Uważaj ⚠️
No , to można sobie teraz pomyśleć, że każdy dron,może być sobie dowolnie z łuku zestrzelony jak będzie latał nie nad swoim niebem.
Czas
11:21, 2026-04-06
Gdzie szukać pomocy medycznej podczas świąt
Lepiej odrazu szukać innej placówki niż w pułtusku bo tutaj to albo zdrowym się jest albo skalpel i Kościuszki
Milan
12:46, 2026-04-05
Czy Wigilia Paschalna zastępuje Rezurekcję?
Ludzie nie rozumieją różnice między starym a nowym testamentem a co dopiero szczegóły.
Czas
18:19, 2026-04-04