"Cieszymy się, że jest pozytywna decyzja kongregacji i tym samym św. Brat Albert stał się za aprobatą Kościoła patronem wszystkich pracowników pomocy społecznej w Polsce" – powiedział przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP bp Adam Bałabuch.
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przyjęła prośbę z Polski, aby ogłosić św. Brata Alberta Chmielowskiego patronem pracowników pomocy społecznej – poinformowało w piątek biuro prasowe episkopatu Polski.
Św. Brat Albert Chmielowski urodził się w 1845 r. w Igołomi pod Krakowem. Uczestniczył w powstaniu styczniowym, w którym stracił nogę. Po ukończeniu studiów malarskich rozpoczął pracę artystyczną. W pełni sił twórczych porzucił malarstwo i oddał się służbie ubogim, a następnie założył Zgromadzenia Braci i Sióstr Posługujących Ubogim. Zmarł w Krakowie w 1916 r. Beatyfikował go 22 czerwca 1983 r. w Krakowie Jan Pawła II, a w 1989 r. kanonizował. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/
Miłko22:28, 29.08.2020
Pomoc społeczna obejmuje swoim zakresem osoby , ktors często nie powinny dostawac ani grosza. Osoby bedace w konkubinacie a deklarujace bycie samotnym rodzicem, osoby nigdy nie pracujace , bedace alkoholikami, ludzi wyłudzających świadczenia o niepełnosprawności i innych . Jedynymi świadczeniobiorcamj powinny być osoby całkowicie niepełnosprawne , osoby z duzym stazem pracy poszkodowane przez los. Obciążejie systemu przez świadczenia wyłudzane przez oszustów i nierobów to miliardy złotych, które mogłyby być inwestycją w szkolenia, przekwalifikowanie , opieke medyczna dla starszych osób i wiele innych ważnyvh spraw.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Służby działają nieprzerwanie
Myślicie ze taki warszawiak co przyjeżdża na weekend, będzie się interesował prośbami o nie napełnianie basenów? Będzie miał to w tyle, on przyjeżdża na działkę i on musi podlać swoją marchewkę i złożyć basen
Byś
11:05, 2026-05-09
Służby działają nieprzerwanie
Lenistwo, dziadostwo, niekompetencja ? Art. 5 ust. 1 , art. 21 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków nakładają obowiązek na MPWiK do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości, pod odpowiednim ciśnieniem, w sposób ciągły i niezawodny, oraz o należytej jakości
Złoty Rydwan
07:32, 2026-05-09
Służby działają nieprzerwanie
Skoro urządzenia są przestarzałe od kilkunastu lat, a wiadomość ta jest omijana i skrzętnie skrywana pod kopułką 'czego my teraz nie robimy dla dobra mieszkańców', to może ktoś powinien ponieść konsekwencje za stan, który mamy teraz. Najłatwiej brać pieniądze, a co będzie, co nas to...
Lily
00:18, 2026-05-09
Pułtusk przed wodnym kryzysem
Ludzie ogarnięcie się,susza i zasoby wody to nie wina władz,tylko wszystkich nas. Lejcie dalej wodę w trawę i narzekajcie prowincjonalni mieszkańcy.
Bez
11:18, 2026-05-08