Zamknij

Trwa czas kolęd. A tak praktycznie u nas przebiegają!

14:22, 09.01.2021 J.K Aktualizacja: 13:44, 10.01.2021
Skomentuj Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com

Okres Bożego Narodzenia od wielu wieków jest w Polsce związany z tradycyjnymi odwiedzinami kapłanów w domach parafian. Ta coroczna wizyta duszpasterska, nazywana także kolędą, w tym roku z powodu pandemii - w tradycyjnej formie nie jest możliwa.

Już w połowie grudnia diecezja płocka wydała komunikat, zalecający różne sposoby i metody odwiedzin wiernych. Wydaje się, że w naszym dekanacie księża "miejscy" w zdecydowanej większość zdecydowali się na przełożenie wizyt na wiosnę br., natomiast parafie wiejskie zastosowały inną metodę spotkań z parafianami. Tak wskazuje brak styczniowych wizyt w domach, oraz wpisy na portalach parafii.

Kodeks Prawa Kanonicznego: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując” (kan. 529 § 1)

Np. proboszcz parafii w Obrytem sytuację określa jasno:"kolęda zacznie się wtedy, kiedy zmieni się sytuacja epidemiczna. Czyli cierpliwie czekamy"

Z kolei w pułtuskiej parafii św. Józefa termin wizyt już określono "na czas po świętach Wielkanocnych".

Parafia pw. św. Tomasza Apostoła w Dzierżeninie też informuje, że "kolęda odłożona jest na czas późniejszy, po zakończeniu kwarantanny narodowej czas stabilizacji bezpieczeństwa zdrowotnego". Podobną decyzję ogłosili proboszczowie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Pniewie czy św. Walentego w Gzach.

W parafii Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegocinie zastosowano dwie formy kolędy: msze święte kolędowe w intencji mieszkańców wyznaczonych wsi lub  - do wyboru - w tradycyjnej formie.

Kolęda trwa już 10 dzień w parafii MB Pocieszycielki Strapionych w Winnicy, ale jako specjalne nabożeństwa dla mieszkańców - wyznaczane każdego dnia osobno - dla poszczególnych wsi. W tym roku przybiera ona formę pieszej pielgrzymki proboszcza przez wioskę, z propozycją rewizyty parafian w kościele. "Proboszcz pieszo uda się na wioskę, pieszo ją z modlitwą przejdzie i pieszo wróci. Nie będzie wchodził do domów. Jeśli go spotkamy, proszę go pozdrowić, ale nie zapraszać do środka, nie karmić i nie proponować podwiezienia".

W dzień kolędy zapraszamy do rodzinnej modlitwy w domach. Zapraszamy też do rewizyty w kościele

Także w parafii św. Małgorzaty w Zatorach proboszcz zdecydował się na nabożeństwa kolędowe. A jak ma ono przebiegać?  Msza święta o zdrowie i Błogosławieństwo Boże w Nowym Roku dla zaproszonych Rodzin, modlitwą ogarniemy osoby starsze i chore, będziemy wspominać i wypraszać  Boże miłosierdzie dla naszych bliskich zmarłych. Na koniec będzie adoracja Najświętszego Sakramentu (modlitwy za rodziny) i uroczyste błogosławieństwo każdej Rodziny Najświętszym Sakramentem. Na pamiątkę tego kolędowego spotkania każda rodzina otrzyma piękny modlitewnik. Spotkanie będzie trwało ok. godziny (przypominam o maseczkach), wodę do poświęcenia proszę  przynieść w swojej butelce.

Jakie formy kolędowania zalecono naszym proboszczom?

  • przesunięcie wizyty duszpasterskiej u rodzin w 2021 roku wyjątkowo na czas po Wielkanocy, jak to jest praktykowane w niektórych krajach katolickich Europy Zachodniej
  • ksiądz proboszcz może zaproponować odwiedziny duszpasterskie, ale tylko dla tych rodzin, które podejmą decyzję o przyjęciu duszpasterza w domu. W mniejszych wspólnotach parafialnych możliwe byłoby odwiedzenie kilku rodzin w ciągu dnia, co dawałoby większą możliwość zachowania bezpieczeństwa sanitarnego
  • Msze św. w kościołach, kościołach filialnych / kaplicach dla rodzin z danej wsi lub ulicy / ulic w mieście, uwzględniając liczbę wiernych z danej części parafii i powierzchnię kościoła. Najlepiej, gdyby do kościoła zostali zaproszeni przedstawiciele rodzin.
  • Duszpasterz może udać się do danej wsi lub osiedla (dzielnicy, ulic) w mieście, aby tam, np. przy kapliczce lub figurze, odmówić błogosławieństwo rodzin i mieszkańców, a następnie przechodząc przez zabudowania, ale nie wchodząc do domów i mieszkań, zachowując właściwe odległości i zabezpieczenia sanitarne, pokropić z daleka ich odrzwia, zostawiając parafianom słowo wsparcia i obrazek kolędowy z modlitwą.
(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

AleksandraAleksandra

0 0

To jest najlepsze z kolęd ??? "Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując" 16:51, 09.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AnnaAnna

5 0

"Kolęda trwa już 10 dzień w parafii MB Pocieszycielki Strapionych w Winnicy, ale jako specjalne nabożeństwa dla mieszkańców - wyznaczane każdego dnia osobno - dla poszczególnych wsi."
Proszę sprawdzić na stronie parafii: http://naszawinnica.pl/ogloszenia-2-niedziela-po-narodzeniu-panskim/
informację dotyczącą kolędy w tej Parafii, ponieważ informacja podana przez państwa nie jest pełna.
W mojej ocenia propozycja Księdza Proboszcza w Winnicy jest bardzo interesująca i godna naśladowania. 13:39, 10.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdministratorAdministrator

2 0

Dziękuję, propozycja księdza Maciejewskiego jest faktycznie <rewolucyjna> w porównaniu z innymi parafiami. Tylko pogratulować parafianom!?? 13:46, 10.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%