Zamknij

Pułtuscy księża wybrali różne formy kolędowania

10:04, 03.01.2022 . Aktualizacja: 10:11, 03.01.2022
Skomentuj Zdjęcie: Pixabay Zdjęcie: Pixabay

Okres Bożego Narodzenia od wielu wieków jest w Polsce związany z tradycyjnymi odwiedzinami kapłanów w domach parafian. Ta coroczna wizyta duszpasterska, nazywana także kolędą, w tym roku z powodu pandemii - w tradycyjnej formie jest utrudniona, ale nie niemożliwa.

Już w połowie grudnia diecezja płocka wydała komunikat, zalecający różne sposoby i metody odwiedzin wiernych.

Biskup Płocki pozostawia roztropnej decyzji księży proboszczów wybór formy i terminu przeprowadzenia kolędy. Podejmując w tej kwestii decyzję, w kontekście trwającego wciąż stanu pandemii COVID-19, księża proboszczowie powinni kierować się dobrem duchowym swoich parafian, odpowiedzialnością za zdrowie oraz aktualnymi, państwowymi wskazaniami sanitarnymi.

    W tegorocznym kolędowaniu, władze diecezji powtórzyły ubiegłoroczne zalecenia dla naszych proboszczów. I to oni mają podjąć suwerenne decyzje o czasie i formach spotkań z parafianami:

  •  Przesunięcie wizyty duszpasterskiej u rodzin w 2022 roku wyjątkowo na czas po Wielkanocy, jak to jest praktykowane w niektórych krajach katolickich Europy Zachodniej   
  • Ksiądz proboszcz może zaproponować odwiedziny duszpasterskie, ale tylko dla tych rodzin, które podejmą decyzję o przyjęciu duszpasterza w domu. W mniejszych wspólnotach parafialnych możliwe byłoby odwiedzenie kilku rodzin w ciągu dnia, co dawałoby większą możliwość zachowania bezpieczeństwa sanitarnego   
  • Msze św. w kościołach, kościołach filialnych / kaplicach dla rodzin z danej wsi lub ulicy / ulic w mieście, uwzględniając liczbę wiernych z danej części parafii i powierzchnię kościoła. Najlepiej, gdyby do kościoła zostali zaproszeni przedstawiciele rodzin.   
  • Duszpasterz może udać się do danej wsi lub osiedla (dzielnicy, ulic) w mieście, aby tam, np. przy kapliczce lub figurze, odmówić błogosławieństwo rodzin i mieszkańców, a następnie przechodząc przez zabudowania, ale nie wchodząc do domów i mieszkań, zachowując właściwe odległości i zabezpieczenia sanitarne, pokropić z daleka ich odrzwia, zostawiając parafianom słowo wsparcia i obrazek kolędowy z modlitwą.

Na jaką formę kontaktu zdecydowali się pułtuscy księża?

W parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Obrytem kolędy już trwają. I mają formułę jak sprzed pandemii. Wizyty od domu do domu trwają od poniedziałku do piątku o 15.30, a w sobotę od 9.00. Dzień wcześniej kadzidło, kredę i wodę święconą roznosi kościelny.

Od poniedziałku 3 stycznia rozpoczynają się też spotkania z wiernymi w ich domach w parafii Miłosierdzia Bożego Pułtusk - Popławy.

- Tematem wizyty duszpasterskiej są przede wszystkim kwestie natury religijnej - podkreśla proboszcz ks. Tadeusz Kowalczyk. -  Niekiedy ta krótka i raczej symboliczna wizyta staje się okazją do podjęcia bardzo ważnej i trudnej sprawy, która wymaga poświęcenia zdecydowanie większej ilości czasu. Dlatego jeśli zachodzi taka potrzeba i ktoś potrzebuje dłuższej rozmowy, właśnie na kolędzie ma możliwość umówienia się z duszpasterzem w dogodnym dla obu stron terminie.

Porządek popławskiej  kolędy na nadchodzący tydzień:

3 stycznia  (poniedziałek)  od godz. 15.30 -  ul. Tartaczna  od lasu po obu stronach do ul. Barodz. i  ul. Gajkowicza  - 2 ks.

4 stycznia (wtorek)       -  ul. Tartaczna od ul. Wyszkowskiej  do ul. Piaskowej po obu stronach    -  1 ksiądz -  ul. Tartaczna od ul. Wędkarskiej do ul. Gajkowicza i od ul. Bartodziejskiej do ul.  Piaskowej  - 1 ksiądz  

5 stycznia (środa)   od godz. 15.30        -  ul.  Modrzewiowa od ul.Tartacznej -  ul.  Akacjowa - od. ul. Tartacznej -  1 ks. -  ul.  Letniskowa od ul. Sosnowej - 1 ks.

7  stycznia (piątek)     od godz. 15.30         -  ul. Sosnowa i ul. Świerkowa od ul. Tar. -  ul.  Konwaliowa i Leśna - 1 ks. od Spacerowej

8  stycznia  (sobota)    od godz. 9.00 -  Pawłówek i Ponikiew - 1 ks. -  Borsuki Kolonia i Łęcina - 1 ks.

10  stycznia (poniedziałek)  od godz.15.30 -  ul.  Jaśminowa, Chabrowa, Tulipanowa i Grabowa - 1 ks. -  ul.  Spacerowa  od ul. Poziomkowejj - 1 ks.

11  stycznia (wtorek)   od godz. 15.30    -  ul.  Uzdrowiskowa i Kasztanowa - 2 ks.

12  stycznia (środa)  od godz. 15.30         -  ul.  Poziomkowa  od ul. Bartodz.    - 1 ks. -  ul.  Wrzosowa od ul. Brzozowej    - 1 ks.

W parafii pw. Świętego Stanisława Kostki w Pułtusku kolędy rozpoczną się już w najbliższą sobotę 8 stycznia i potrwają do 19 lutego.

W każdą sobotę w tym terminie o godz. 10.00 i 14.00 w kościele odprawiane będą nabożeństwa "kolędowe" dla wyznaczonych wsi, ulic parafii.

Parafia św. Mateusza w Pułtusku zdecydowała się na "kolędę w kościele", która rozpocznie się 6 stycznia.

W święto Trzech Króli zaproszono na spotkanie kolędowe:

  • Godz. 9.00 – mieszkańców Rynku, ul. Słowackiego, Wspólnej, Rybitwy, Szkolnej i Al. Polonii
  • Godz. 10.30 – mieszkańców ul. Ks. Piotra Skargi, Kotlarskiej, Świętojańskiej, Staszica i Benedyktyńskiej.
  • Godz. 12.00 - Baltazara, Żwirki i Wigury, KościuszkiSobota (08.01.2022)
  • Godz. 18.00 – ul. Krajewskiego prywatne, Krajewskiego 3A, KEN 1 i KEN 3

Niedziela (09.01.2021)

  • Godz. 9.00 - Białowiejska prywatne i Białowiejska 15, Nowaka i Solidarności,  Kard. Stefana Wyszyńskiego, Bohdana Szyszko i Kleberga.
  • Godz. 10.30. – ul. 17-go Sierpnia, Al. 1000-lecia prywatne oraz mieszkańcy bloków nr 3, 5, 7, 9 i ul. Strzelecka.
  • Godz. 12.00 – ul. Wojska Polskiego (cała) i Armii Krajowej.

Także w parafii św. Józefa w Pułtusku księżą zdecydowali się na Mszę św. w kościele i "wieczór kolędowy" w domach.

Kolęda przybierze formę Mszy świętej dla grup mieszkańców w kościele i „wieczoru kolędowego” w domach. Msze święte w kościele rozpoczną się w poniedziałek, 3 grudnia 2022 roku. Będą one sprawowane w dni powszednie o godz. 18:00. Po Mszy świętej dla mieszkańców danych wiosek lub ulic w kościele św. Józefa, przedstawiciel rodziny otrzyma modlitwę do odmówienia w domu i wodę święconą w buteleczce do pobłogosławienia mieszkania.

  •  3 stycznia 2022 (poniedziałek), godz. 18:00 - mieszkańcy Kacic i Jeżewa
  • 4 stycznia 2022 (wtorek), godz. 18:00 - mieszkańcy Łubienicy i Łubienicy-Superunki
  • 5 stycznia 2022 (środa), godz. 18:00 - mieszkańcy Koziegłów i Olbrachcic
  • 7 stycznia 2022 (piątek), godz. 18:00 - mieszkańcy Pułtuska z ulic Nasielskiej, Batalionów Chłopskich, Kosynierów, Kubusia Puchatka, Marii Skłodowskiej-Curie
  • 8 stycznia 2022 (sobota), godz. 18:00 - mieszkańcy Pułtuska z ulic Warszawskiej i ks. Zielonki

Parafia pw. Świętego Jana Pawła II informuje, że:"Podobnie jak poprzednim razem ze względu na sytuację pandemiczną, nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, do której przywykliśmy przez lata. W zamian za to zapraszamy do kościoła na Msze Św. w intencji mieszkańców. Tradycyjna kolęda w rodzinie będzie możliwa na indywidualne zaproszenie. Formularze zaproszeń wyłożone są przy wyjściu z kościoła. Chęć zaproszenia księdza zgłaszać możemy do 6 stycznia, czyli uroczystości Objawienia Pańskiego".

W parafii p.w. Świętego Walentego w Gzach, zgodnie z wytycznymi Kurii Diecezjalnej w Płocku, tegoroczna kolęda będzie przebiegała jak w roku ubiegłym. Po Wielkanocy będą miały miejsce spotkania kolędowe dla poszczególnych wiosek i rodzin w kościele. Natomiast rodziny, które pragną poświęcić mieszkanie proszone są o uzgodnienie terminu z księdzem proboszczem.

Proboszcz parafii p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegocinie "jest otwarty" na różne propozycje parafian".

- Jako ludzie wiary, nie zniechęcamy się, dbamy o swoje zdrowie ciała, ale i o swoje zdrowie duszy. Nie zamykamy się przed Eucharystią, źródłem naszego życia i pokarmu w drodze do nieba. Wielu z nas jest już zaszczepionych i nie musi się obawiać trudności z dostaniem się na spotkanie z Bogiem.

Dlatego w parafii możliwe są różne formy spotkań kolędowych. Dla tych, co mają obawy spotkać się w domu z wizytą duszpasterską odprawiane są i będą Msze św. w intencji mieszkańców poszczególnych wiosek. Rodzina, która pragnie zaprosić księdza do swego domu wypełnia zaproszenie na spotkanie kolędowe.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%