Na wystawę przybyła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi oraz seniorzy z Artystycznego Zespołu Estradowego działającego przy Miejskim Centrum Kultury i Sztuki.
Wystawa ta opowiada o Gustavie Klimcie żyjącym w latach 1862-1918, związanym z Wiedniem, ale również z Paryżem, Monachium i Londynem. Klimt uważany jest za mistrza awangardy i najwybitniejszego twórcę wiedeńskiej secesji, a przede wszystkim za prekursora modernizmu, czyli ogółu kierunków awangardowych w literaturze i sztuce, które przeciwstawiały się realizmowi i naturalizmowi.
Modernizm to także sztuka nowoczesna, kładąca nacisk na indywidualizm, symbolizm oraz estetyzm z krytycznym stosunkiem do tradycji.
Zwiedzanie wystawy zostało poprzedzone przemową wygłoszoną przez dyrektor MCKiS Izabelę Sosnowicz-Ptak, która opowiadała o artyście, jego twórczości i inspiracjach. Wspomniane były dzieła Klimta, które do tej pory zachwycają swoją wyjątkowością, a charakteryzuje je „złoto, piękno i bliskość dwojga ludzi”.
Artysta był szczególnie zafascynowany estetyką kwiatu róży, który można opisać jako symbol miłości i namiętności. Jako ciekawostkę można również wspomnieć, że Gustav Klimt potrafił przyciągnąć uwagę ludzi, kochał i wielbił kobiety, co jest szczególnie widoczne w jego twórczości.
Jego dzieło, „Pocałunek”, stało się archetypem czułości i namiętności dla całego świata.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy biograficznej w Galerii MCKiS w dniach poniedziałek-piątek, w godz. 8.30-16.00. Wystawa będzie dostępna do 27 maja 2022 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz