Miejscem manewrów był kompleks leśny w miejscowości Ponikiew. Strażacy wyjechali by doskonalić procedury i skuteczność działań w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistego zagrożenia.
Takie ćwiczenia są niezbędne, by zachować gotowość operacyjną – pożary lasów należą do najbardziej wymagających akcji ratowniczych ze względu na trudną dostępność terenu i ogromne zapotrzebowanie na wodę.
Podczas ćwiczeń głównym zadaniem było stworzenie magistrali wodnej – czyli systemu połączonych węży tłocznych, umożliwiających transport wody ze zbiornika w lesie do punktu działań gaśniczych. Źródłem wody był naturalny zbiornik, z którego przy pomocy autopompy zasysano ciecz i przesyłano ją dalej.
Magistrala została zbudowana etapami – każda sekcja była dokładnie połączona i zabezpieczona, by zapewnić odpowiednią szczelność oraz odporność na ciśnienie. W trudnym, często błotnistym terenie lasu, precyzja i współpraca wszystkich zastępów była kluczowa.
Aby skutecznie przetłoczyć wodę na dużą odległość – czasem kilkaset metrów – strażacy muszą wykorzystywać tzw. punkty przetłaczania. To miejsca, gdzie ustawia się dodatkowe autopompy, które przejmują wodę z poprzedniego odcinka i pompują ją dalej.
Zadanie to wymaga dokładnych obliczeń – zarówno wydajności pomp, jak i długości odcinków węży. Każdy błąd może doprowadzić do spadku ciśnienia lub przerwania ciągłości podawania wody. Dlatego właśnie ćwiczenia takie jak te w Ponikwi są nieocenione w przygotowaniu do realnych zagrożeń.
W ćwiczeniach udział wzięły trzy zastępy JRG Pułtusk oraz ochotnicze jednostki straży pożarnej z terenu powiatu pułtuskiego. Wspólne działania pozwalają nie tylko doskonalić umiejętności techniczne, ale również koordynację między formacjami zawodowymi i ochotniczymi. Takie wspólne manewry pokazują, że w sytuacji realnego zagrożenia, służby mogą działać szybko, skutecznie i profesjonalnie.
Pawel10:08, 13.06.2025
OSP Grabowiec💪💪💪Silna jednostka🫡
Pułtusk zgarnia 300 tys. na nowy plac zabaw!
Ooo...❗❓❗❓ A to tym razem nie Popławy ani Grabówiec doinwestowane zostaną❓ Co to się stanęło się... 🤔❓
Złoty Rydwan
06:55, 2025-06-17
Wiec prezydenta-elekta u stóp zamku w Pułtusku
Prezydent Karol Nawrocki odwiedzi Pułtusk 👍 Dla zapyziałego zaniedbanego zgnuśniałego miasta to jest reklama i super promocja turystyczna
Złoty Rydwan
06:03, 2025-06-17
Wiec prezydenta-elekta u stóp zamku w Pułtusku
Nie potrzeba nam występów gangsteraalfonsa,jego swity i popleczników razem z tym złośliwym gnomem.
Edek
23:14, 2025-06-16
Uwaga Pułtusk! Rusza plan zdjęciowy
Od kiedy Somianka jest w powiecie pułtuskim
Nemo
21:11, 2025-06-16