W środę, 4 listopada 2025 roku o godzinie 09:40 służby ratownicze zostały zadysponowane do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Pniewo Kolonia (gmina Zatory). Na miejsce skierowano zastęp z JRG Pułtusk oraz wóz GBA Mercedes z OSP Pniewo. Dzięki szybkiej reakcji druhów zagrożenie zostało szybko opanowane. Działania zakończyły się o godzinie 10:27, a budynek udało się zabezpieczyć bez strat materialnych.
Takie interwencje przypominają, że sezon grzewczy niesie zwiększone ryzyko pożarów kominowych, zwłaszcza w budynkach opalanych paliwem stałym. Strażacy apelują o rozwagę i kontrolę instalacji.
Zapłon sadzy powstaje najczęściej wskutek zaniedbania przewodów kominowych i osadzania się w nimi nagromadzonego kreozotu – smolistej substancji powstającej przy spalaniu drewna lub węgla. Gdy temperatura rośnie, osady mogą się zapalić, a temperatura spalania osiąga nawet ponad 1000°C. To może doprowadzić do pęknięcia komina, rozszczelnienia przewodów, a w skrajnych przypadkach – zapłonu całego budynku.
Dodatkowo nieprawidłowe palenie – np. mokrym drewnem lub odpadami – znacznie przyspiesza osadzanie się sadzy. Dlatego eksperci przypominają, aby używać tylko certyfikowanego opału oraz zapewniać odpowiednią wentylację pieców.
W Polsce obowiązują jasne przepisy dotyczące utrzymania przewodów kominowych. Przewody dymowe w domach opalanych paliwem stałym należy czyścić co najmniej 4 razy w roku, a spalinowe (np. gazowe) – 2 razy w roku. Kontrola stanu technicznego instalacji kominowych musi być wykonywana minimum raz w roku przez osobę z uprawnieniami kominiarskimi.
Co istotne – w razie pożaru ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli właściciel nie posiada potwierdzenia regularnej kontroli. Brak wpisu kominiarza często traktowany jest jako rażące zaniedbanie.
W sezonie grzewczym strażacy w regionie notują systematyczny wzrost interwencji związanych z pożarami kominów. Według statystyk mazowieckich służb w ubiegłych latach najwięcej takich zdarzeń odnotowuje się w miesiącach od października do lutego. Wielu mieszkańców domów jednorodzinnych korzysta z tradycyjnych pieców, dlatego profilaktyka jest kluczowa.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rząd przyjął nowe przepisy przeciw szarlatanom
Ha ha ha tylko who i big farma was o zdrowie cudownymi szczypawami na każdą okoliczność. 🤣🤣🤣
Czas
22:40, 2026-05-14
Koniec taniego paliwa? Minister podał termin CPN
Tak. Po takiej samej cenie sprzedajemy do innych krajów np. bałtyckich. Aż tak Nisko cenisz swoich odbiorców i elektorat pisu konfy złoty rudywaniku? Napisz nam ładnie propagandysto Mateckiego kiedy ostatnio w historii wszechświata kraj doliczał swój lokalny VAT i akcyzę do hurtowego eksportu paliw? Bo tyle dokładnie kosztuje paliwo ŚREDNIO NETTO, a nie cena detaliczna litr 💩👎
Polak z Polski
22:03, 2026-05-14
Podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji
Co z projektami ul New Britain i Żwirki i Wigury ?
Texas
21:28, 2026-05-14
Podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji
Znowu Popławy, a reszta miasta nie istnieje, niech skansen północy Pułtuska ma się dobrze, tam widocznue nie mieszkają podatnicy
Pułtuszczanin
19:49, 2026-05-14