Zamknij

Krew i resztki na ruchliwej drodze

22:44, 30.11.2020 OSP Pniewo Aktualizacja: 22:46, 30.11.2020
Skomentuj Fot. OSP Pniewo Fot. OSP Pniewo

Mamy teraz okres, w którym wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt.

Na drogach powiatu pułtuskiego dochodzi do zdarzeń z udziałem leśnych zwierząt. Zderzenie samochodu z sarną, dzikiem, czy łosiem może być tragiczne w skutkach, nie tylko dla tego stworzenia, ale także dla kierowców i pasażerów.

Tak stało się dzisiaj na drodze wojewódzkiej 618 w okolicy miejscowości Pniewo - Leśniczówka.Policjanci o godzinie 20.00 poprosili o pomoc druhów OSP Pniewo przy usunięciu resztek dzikiej zwierzyny pozostałej po kolizji. A że nie było to proste, ani przyjemnie, niech świadczy fakt, że działania ochotników trwały aż 50 minut.

Jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:

1. W okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych.

2. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje. Pamiętajmy też, że zwierzę może wyskoczyć na drogę zarówno z lewej, jak i z prawej strony.

3. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.

4. Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nigdy nie powinniśmy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia pamiętając, że oprócz infekcji, istnieje niebezpieczeństwo, że zwierzę nas kopnie lub ugryzie. Jeśli pozwoli na to sytuacja, dla uspokojenia zwierzęcia można ze szczególną ostrożnością nakryć mu głowę kocem lub innym materiałem.

(OSP Pniewo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SniaSnia

0 0

Mówiłam janusz hamuje a on przyspieszył i *%#)!& sie w zwierzynę... 17:11, 01.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%