Dla Pułtuska i okolic oznacza to wzrost znaczenia regionu w ochronie przyrody. To ważna decyzja, ponieważ murawy napiaskowe to jedne z najbardziej zagrożonych ekosystemów w Europie. Chronią one rzadkie gatunki roślin i owadów, w tym motyle i trzmiele, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemie.
Murawy napiaskowe (psammofilne) to ciepłolubne zbiorowiska trawiaste, zbliżone charakterem do muraw kserotermicznych, których występowanie uwarunkowane jest warunkami klimatycznymi, edaficznymi i antropogenicznymi. Mają zwykle postać niskich, luźnych i dość barwnych zbiorowisk trawiastych, o wyraźnie kępiastej budowie oraz bogatej i zróżnicowanej florze naczyniowej, często z udziałem gatunków rzadkich i zagrożonych w skali Polski. [www.bocian.org.pl/]
Dla mieszkańców nie oznacza to jednak zakazu wstępu czy ograniczeń w użytkowaniu terenu. Natura 2000 różni się od parków narodowych – w obszarach tych można prowadzić działalność rolniczą, turystyczną czy rekreacyjną, o ile nie zagraża ona chronionym gatunkom.
Murawy nad Dolną Narwią to cenne przyrodniczo murawy napiaskowe na północ od Pułtuska, obejmujące łącznie 1434 ha.
Powiększenie sieci Natura 2000 to krok w stronę ochrony unikalnej przyrody Dolnej Narwi, ale również szansa dla Pułtuska na rozwój ekologicznej turystyki. Zrównoważone podejście do ochrony przyrody i działalności gospodarczej pozwoli czerpać korzyści zarówno środowisku, jak i lokalnej społeczności.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz