Zamknij

Zimna Zośka nadciąga! Co z naszymi uprawami?

09:44, 12.05.2025 Aktualizacja: 15:02, 12.05.2025
Skomentuj Obraz Alicja z Pixabay Obraz Alicja z Pixabay

Maj w powiecie pułtuskim przyniósł niespodziewane ochłodzenie. 

Zamiast ciepłej wiosny, mieszkańcy zmagają się z nocnymi i porannymi przymrozkami, które niszczą uprawy i wzbudzają niepokój wśród rolników i sadowników. Zamiast upragnionego słońca i ciepłych dni, za oknami wciąż króluje chłód i wiatr.

Zimna Zośka nadciąga

Eksperci ostrzegają, że najchłodniejszym dniem tego tygodnia będzie czwartek, 15 maja – czyli imieniny zimnej Zośki. To właśnie wtedy spodziewane są najniższe temperatury, które mogą spaść poniżej zera, zwłaszcza o świcie. Arktyczne powietrze napływające do Polski przyczyni się do dalszych strat w uprawach na północy i wschodzie kraju.

W czwartek o świcie najzimniej będzie na północy, wschodzie i w centrum, ale przymrozki dotkną niemal cały kraj. Najniższych wartości temperatury spodziewamy się w okolicach wschodu słońca, a więc między godziną 4 a 5.

Skutki przymrozków – co z uprawami?

Zimne noce i poranki oznaczają poważne ryzyko dla sadowników i rolników. Przymrozki mogą uszkodzić pąki kwiatowe i młode owoce, co finalnie może wpłynąć na tegoroczne plony. Straty mogą być dotkliwe, a ich konsekwencje zobaczymy w kolejnych miesiącach, kiedy ceny owoców i warzyw w sklepach mogą znacznie wzrosnąć.

Kiedy nadejdzie ocieplenie?

Choć mieszkańcy powiatu pułtuskiego z utęsknieniem czekają na cieplejsze dni, prognozy nie napawają optymizmem. Według ekspertów ocieplenie może nadejść dopiero po 20 maja, kiedy to temperatury na zachodzie kraju mogą wzrosnąć do 24-25 stopni Celsjusza. Do tego czasu pozostaje nam przygotować się na kolejne chłodne noce i poranki.

Jak chronić sadzonki gruntowe przed zimną Zośką?

Przymrozki w maju mogą poważnie zagrozić sadzonkom gruntowym, szczególnie młodym roślinom, które są w fazie intensywnego wzrostu. Aby zminimalizować straty, warto zastosować kilka sprawdzonych metod ochrony:

  1. Agrowłóknina lub folia perforowana – przykrycie roślin na noc może uchronić je przed nagłymi spadkami temperatury.
  2. Ściółkowanie – warstwa słomy, kory lub trocin wokół roślin pomaga utrzymać ciepło przy gruncie.
  3. Nawadnianie wieczorem – wilgotna gleba wolniej oddaje ciepło, co może zmniejszyć ryzyko przymrozków.
  4. Palety i kartony – można je ustawić wokół grządek, aby ograniczyć dostęp zimnego powietrza.

To tylko prognozy – przygotujmy się na zmiany

Warto jednak pamiętać, że prognozy pogody mogą ulec zmianie. W międzyczasie należy monitorować sytuację i zabezpieczyć uprawy przed dalszymi przymrozkami, aby zminimalizować potencjalne straty.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

105 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła

I tak patrzy na nas po wyborach, czemu na kurvve złodziejską glosujecie moje owieczki?

karooool

20:55, 2025-05-19

W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki

Kiedyś napisałbym że biedni, zmanipulowani ludzie. Nie. Debbblile sterowani przez fałszywe autorytety. Żeby na kurve zagłosować antypolską, złodziejską to trzeba być wystrzelonym, tępym frajerem w pijanym widzie.

Now Rocky chuj

20:37, 2025-05-19

W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki

Smutne te komentarze. Nie kupili swojej małpki i piszą bzdury. Po pierwsze: Prezydent RP ma niewiele do powiedzenia w ważnych sprawach. Po drugie: Politycy - wszyscy - nie decydują o ważnych sprawach. Od kilkuset lat w Europie i w związku z tym, na świecie, o ważnych sprawach decydują "panowie trzymający kasę". Ani Tusk, ani Kaczyński. Po trzecie: poczytajcie historię - od czasów Napoleona, koalicja chcących (UK, Niemcy i Francja) próbuje opanować Rosję. Napoleon wrócił z podkulonym ogonem, wojnę krymską Anglicy przegrali, bankierzy z tych krajów sfinansowali Rewolucję 1917 w nadziei na przejęcie kontroli, ale się nie udało. Hitlera namówili i Churchill i Roosevelt, aby napadł na CCCP w 1941 i się nie udało. W 2013 zrobili Majdan i namówili UKR do napaści na Rosjan we wschodniej UKR i wyszła wojna. Co robił Tusk w pociągu do Kijowa tydzień temu? Polska nie napadła na Rosję, a jedynie broniła się w 1920 roku. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. 80 tysięcy wyborców oddało nieważne głosy (bo małpki nie kupili i nie wiedzieli co robić). Mądry naród...

Tak nawiasem...

20:12, 2025-05-19

W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki

Którykolwiek z tych dwóch z czołówki będzie prezydentem zwyczajnie was sprzeda.

Czas

19:50, 2025-05-19

0%