W Grabówcu, zaplanowano przeprowadzenie szeregu zabiegów pielęgnacyjnych na pomnikowym dębie szypułkowym. Drzewo, uznane formalnie za pomnik przyrody w 2008 roku, wymaga specjalistycznego podejścia i nadzoru dendrologicznego. Wykonywane prace mają na celu zabezpieczenie zarówno samego dębu, jak i przestrzeni wokół niego, szczególnie w kontekście przebiegającej obok linii energetycznej. Jak podkreślają specjaliści, regularna pielęgnacja drzew o takim statusie znacząco wpływa na ich trwałość i zdrowie.
::video{"type":"onnetwork","item":"2125"}
Według najnowszego „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Pułtuskiego”, opartego na danych Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody, na terenie powiatu pułtuskiego znajduje się 38 pomników przyrody.
W ramach planowanych działań przewidziano wykonanie cięć sanitarnych w koronie drzewa. Usunięte zostaną gałęzie martwe, zamierające, nadłamane oraz te, które są słabo osadzone, co może stwarzać ryzyko dla pobliskiej infrastruktury. Ważnym elementem będzie także przycięcie gałęzi w bezpośredniej styczności z linią energetyczną. Po zakończeniu cięć specjaliści zajmą się zabezpieczaniem ran — mniejsze do 10 cm będą pokrywane preparatem emulsyjnym, natomiast większe wymagają zarówno impregnacji, jak i dodatkowej ochrony krawędzi.
Oprócz prac na wysokości, przewidziano również zabiegi poprawiające warunki glebowe. Biostymulacja ma wspomóc system korzeniowy i zwiększyć odporność drzewa na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo wykonana zostanie tomografia akustyczna na trzech wysokościach pnia, co pozwoli ocenić ewentualne ubytki, stopień zgnilizny lub inne uszkodzenia niewidoczne z zewnątrz. To jedno z najbardziej precyzyjnych badań diagnostycznych stosowanych w arborystyce, pełniące kluczową rolę w ocenie stanu bezpieczeństwa pomników przyrody.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Płaca minimalna 2027. Rząd pokazał nową kwotę
a tak mówiła lewica o wcześniejszych emeryturach i cicho zakłamane szczuje
lala
06:53, 2026-05-24
Prezydent RP odznaczył skromnego druha z Drwał!
Brawo, brawo jeszcze raz Brawo. Takich osób potrzeba, które godnie noszą mundur.
Obserwujący
00:27, 2026-05-24
Petycja w sprawie psów poruszy Pułtusk?
Tak, ale obowiązkowe ubezpieczenie OC na zwierza. Każdego. No i straż miejska ma karać właścicieli psów za przewinienia, zanieczyszcenia, szkody i cokolwiek. A jak coś to regres z OC
nigga
16:48, 2026-05-21
Pułtusk szuka dawnych zdjęć kamienicy Rynek 23
Ja bym pomalował na barwy PSLu
Sorenty
15:08, 2026-05-21