Zamknij

Tam, gdzie brzmi kurpiowska pieśń. Rozmowa o naszych przodkach z Puszczy Białej, cz. 1

07:59, 19.12.2024

Wyczerpująca praca, życie w rytmie natury, obrzędów i tradycji – jak dużo wiemy o realiach życia na dawnej wsi? Arcyciekawą opowieść o naszych przodkach z Puszczy Białej snują Maria Weronika Kmoch, Janusz Pawlak i prowadzący Karol Pych, który wzięli udział w dyskusji na temat kultury kurpiowskiej. Debatę zorganizował Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”.

Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU

#korzyścidlaciebie #NextGenerationEU #FunduszeUE #tradycja #PuszczaBiała #Kurpie #Wyszków #Mazowsze #wieś #weselekurpiowskie #Hutnik #kulturaludowa

***
Maria Weronika Kmoch – historyczka, regionalistka, działaczka społeczna; badaczka historii i dziedzictwa Północnego Mazowsza, szczególnie Kurpi oraz rodzinnej gminy Jednorożec; autorka bloga „Kurpianka w wielkim świecie”, dwóch książek i setek artykułów z zakresu historii regionalnej, współautorka strony „Kurpie Białe. Historia, kultura, dziedzictwo"; organizatorka i koordynatorka akcji „Wikipedia na Kurpiowszczyźnie"; śpiewaczka tradycyjna.
***
Janusz Pawlak – z wykształcenia pedagog, pracownik Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Tancerz, choreograf, instruktor tańca ludowego, założyciel i kierownik zespołów pieśni i tańca, regionalista. Pomysłodawca, organizator nagrania i wydania płyty „Muzyka Kurpiów Puszczy Białej” – pierwszej poświęconej w całości folklorowi muzycznemu Puszczy Białej. Aktywnie uczestniczy w ważnych inicjatywach kulturalnych i edukacyjnych regionu.

facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
Jeżeli przypadkowo znalazłeś się w tym video, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz