Program obejmuje szereg działań, które mają na celu ograniczenie liczby porzuconych psów i kotów oraz poprawę warunków życia czworonogów w naszej gminie.
Dokument zastępuje poprzednią uchwałę z marca 2024 roku i zakłada jeszcze szerszy zakres wsparcia. To dobra wiadomość nie tylko dla zwierząt, ale i mieszkańców – zmniejszenie liczby bezdomnych czworonogów wpłynie na bezpieczeństwo i estetykę gminy.
Program obejmuje między innymi: odławianie bezdomnych zwierząt, ich sterylizację i kastrację, dokarmianie wolno żyjących kotów, a także mikroczipowanie psów. Gmina Pułtusk będzie finansować zabiegi dla właścicielskich zwierząt po złożeniu odpowiedniego wniosku, co ma przeciwdziałać niekontrolowanemu rozmnażaniu.
Ważnym elementem jest również prowadzenie tzw. „miejsca przetrzymywania” dla wyłapanych psów przed przekazaniem ich do schroniska w Pawłowie oraz wskazanie gospodarstwa rolnego w Bobach dla zwierząt gospodarskich.
Gmina będzie przekazywać karmę opiekunom społecznym kotów, a także umożliwiać darmowe zabiegi sterylizacji pod warunkiem złożenia wniosku. Dodatkowo, przewidziano działania edukacyjne, które obejmą m.in. zajęcia w przedszkolach i szkołach podstawowych.
Ważnym punktem programu jest aktywne poszukiwanie nowych właścicieli dla odłowionych zwierząt – ogłoszenia będą publikowane na stronie internetowej urzędu oraz we współpracy z wolontariuszami i lokalnymi mediami.
Na realizację programu przeznaczono 184 500 zł z budżetu gminy. Największa część tych środków – 102 000 zł – pójdzie na utrzymanie zwierząt w schronisku, odławianie oraz zabiegi weterynaryjne. W realizację działań zaangażowane są m.in. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Ciechanowa, gabinet weterynaryjny Waldemara Wysockiego z Pułtuska, a także firma „HETMAN” odpowiedzialna za odbiór zwłok zwierząt.
Według raportu NIK z 2023 roku, w Polsce przebywa ponad 100 tys. psów w schroniskach. Nadpopulacja zwierząt domowych wynika m.in. z porzucania ich bez konsekwencji i braku świadomości właścicieli. Dlatego działania takie jak w Pułtusku są kluczowe.
W 2024 roku tylko w województwie mazowieckim przyjęto ponad 15 tys. bezdomnych zwierząt. Lokalne inicjatywy, wsparte działaniami edukacyjnymi i współpracą z mieszkańcami, mogą realnie wpłynąć na poprawę tej sytuacji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz