Obecnie głównym źródłem ciepła dla mieszkańców Pułtuska jest ciepłownia przy ul. Kolejowej, zarządzana przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC). Zasilane węglem instalacje dostarczają energię cieplną do osiedli wielorodzinnych, budynków publicznych i części obiektów komercyjnych. Sieć ciepłownicza obejmuje kilkanaście kilometrów rurociągów, jednak system ten – mimo modernizacji – opiera się wciąż na przestarzałej i emisyjnej technologii węglowej. Na którą dodatkowo UE nałoży dodatkowe opłaty!
Ciepłownia przy ul. Kolejowej jest już wyraźnie przestarzała. Awarie kotłów, malejąca efektywność energetyczna oraz coraz ostrzejsze przepisy dotyczące emisji CO₂ powodują, że jej dalsze użytkowanie bez kosztownych modernizacji może przełożyć się bezpośrednio na rosnące rachunki mieszkańców. Obecna kotłownia ma moc ok. 14 MW i pokrywa podstawowe zapotrzebowanie miasta, ale w przyszłości – szczególnie surową zimą – nie będzie w stanie samodzielnie zabezpieczyć systemu. Stąd radni Rady Miejskiej w Pułtusku zajęli się tym tematem.
Lokalizacja nowej ciepłowni przy ul. Ogrodowej była już rozważana i zatwierdzona przez radnych poprzedniej kadencji w 2021 roku. Mimo że wówczas nie doszło do planowanego aportu działki do PEC-u, kierunek został wytyczony.
To gminna działka o powierzchni blisko 9 tys. m², uznana za optymalną przez ekspertów z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Obecnie PEC oczekuje potwierdzenia tej lokalizacji, by móc przystąpić do projektowania i ubiegania się o zewnętrzne dofinansowania – szczególnie że termin składania niektórych wniosków mija już z końcem 2025 r.
[REAKCJA_LAPKI]30665[/REAKCJA_LAPKI]
Nowa ciepłownia ma być nowoczesna, niskoemisyjna i elastyczna pod względem źródeł energii. Rozważane warianty to:
W grę wchodzi również możliwość połączenia tych technologii, tak by zwiększyć efektywność energetyczną i zminimalizować koszty emisji CO₂.
Tak – przynajmniej tymczasowo. Ma pełnić funkcję kotłowni szczytowej, uruchamianej w czasie największych mrozów. Dyrektor PEC Grzegorz Falba zaznacza jednak, że docelowo może ona zostać wygaszona, jeśli nowe źródło w pełni pokryje zapotrzebowanie. Teren obecnej kotłowni przy Kolejowej – cenny z punktu widzenia inwestycyjnego – mógłby w przyszłości zostać przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową lub komercyjną.
Niektórzy radni wskazują tereny w rejonie dawnych torów PKP (m.in. ul. Wiśniowa, Mickiewicza, okolice obwodnicy) jako potencjalnie lepsze lokalizacje – z dala od zabudowy mieszkaniowej, z możliwością budowy niezależnej drogi technologicznej. Problemem jest jednak fakt, że są to działki w rękach PKP lub prywatnych właścicieli, a ich pozyskanie mogłoby potrwać lata i kosztować miliony złotych.
[ANKIETA]150[/ANKIETA]
PEC czeka na decyzję Rady Miejskiej, która ma zostać ujęta w uchwale zatwierdzającej plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Tylko wtedy możliwe będzie rozpoczęcie prac projektowych i starań o dotacje. Spółka nie ukrywa, że czas gra kluczową rolę, a bez decyzji lokalizacyjnej wszystkie inne działania będą wstrzymane. Jak wskazują radni, „jeśli nie teraz, to kiedy?”
Texas 14:24, 08.07.2025
Dzisiaj trudno o lepszą lokalizację jak okolice węzłów drogowych "Jeżewo" lub "Moszyn". Jednocześnie dojazd rozwiązany jest poprzez budowane wzdłuż obwodnicy drogi serwisowe służące także do ruchu lokalnego. W takich strategicznych sprawach pośpiech ? Co działo się w tej sprawie przez ostatnie lata ? Czy rozważał ktoś w Pułtusku skorzystanie z geotermii ? Mogłaby wspomagać np. kocioł na biomasę.
mieszkaniec20:24, 08.07.2025
Nie lepiej zbudować GEOTERME jak otwock ??
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Może niech się spółka zajmie częstszym odbieraniem śmieci (plastik, papier) a nie robieniem dróg i chodników. A jak się nie opłaca to znajdzie się ktoś komu się będzie.
srEKO
08:13, 2025-07-16
DJ Wojtek i parkiet pod gwiazdami
Toć to Szok
Złoty Rydwan
20:20, 2025-07-15
DJ Wojtek i parkiet pod gwiazdami
Zaprasza burmistrz a więc płaci miasto, więc to my wszyscy płacimy, łaskawie pan redaktor napisze ile
Lucyna
16:10, 2025-07-15
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Za odbiór śmieci płacimy jak za zboże. Śmieciara uszkodzi kubeł, to kup nowy. Worki też kup. Za błędy kary? Brak odbioru? Może jeszcze umyć Wam te śmieci i Diorem spsikac? Klient też może zmienić nawyki i śmieci zbierzecie ze środka drogi do wysypiska albo z pobocza.
hm
09:10, 2025-07-15