Miasto Pułtusk, gmina Pułtusk, burmistrz Pułtusk

Zamknij
WAŻNE

Dodaj komentarz

Pułtusk uczył się ratować życie! Zobacz, co się wydarzyło w MOPS

Jarosław Kopeć Jarosław Kopeć 16:29, 23.11.2025 Aktualizacja: 15:55, 23.11.2025
Skomentuj Pułtusk uczył się ratować życie! Zobacz, co się wydarzyło w MOPS Ratownik Passio Poland pokazał mieszkańcom Pułtuska, jak prawidłowo prowadzić RKO na fantomie

W niedzielę 23 listopada 2025 r. budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pułtusku częściowo wypełnił się mieszkańcami, którzy postanowili nauczyć się ratować życie w ramach darmowego szkolenia z pierwszej pomocy.

Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu „AKCJA REANIMACJA. PRAWIDŁOWO REAGUJESZ – ŻYCIE RATUJESZ”, wybranego przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Za realizację odpowiadali ratownicy medyczni Passio Poland, znani z motta „Albo z pasją albo wcale”. I właśnie tej pasji do ratowania życia nie zabrakło ani przez chwilę.

Dzięki zaangażowaniu dyrektor Katarzyny Kalińskiej i pracowników Żłobka Miejskiego w Pułtusku, a także wsparciu Samorządu Gminy Pułtusk i pracowników MOPS z dyrektor Beatą Gemzą, gmina faktycznie wykonała duży krok w stronę tego, by stać się najbardziej przeszkoloną gminą w województwie mazowieckim w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Podczas spotkania uczestnicy najpierw wysłuchali krótkiego, konkretnego wprowadzenia teoretycznego, a następnie przeszli do intensywnych ćwiczeń praktycznych. Ratownicy pokazali, jak prawidłowo reagować w najczęstszych i najbardziej krytycznych sytuacjach. Mieszkańcy przećwiczyli postępowanie przy zadławieniach u dorosłych i dzieci, uczyli się wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) na fantomach oraz poznali techniki tamowania masywnych krwotoków.

::video{"type":"onnetwork","item":"2107"}

Nie zabrakło również omówienia stanów nagłych, takich jak wstrząs anafilaktyczny czy zawał serca. Uczestnicy przeanalizowali realne scenariusze zdarzeń, a następnie odtwarzali je krok po kroku, aż do skutecznego wezwania pomocy i podjęcia właściwych działań przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego.

Wielu obecnych podkreślało, że dopiero podczas praktycznych ćwiczeń naprawdę zrozumiało, jak ważne są pierwsze minuty i jak niewiele trzeba, by nie bać się podejść do osoby potrzebującej pomocy. Szkolenie przełamało barierę strachu – zastąpiła ją pewność, że wiedza i proste umiejętności mogą uratować czyjeś życie: bliskiego, sąsiada czy zupełnie obcej osoby.

Zakończone szkolenie pokazało, że inwestowanie w edukację z zakresu pierwszej pomocy było trafioną decyzją mieszkańców przy głosowaniu w Budżecie Obywatelskim. Projekt „Akcja Reanimacja” nie pozostał na papierze – zamienił się w konkretne umiejętności, które już teraz zwiększyły bezpieczeństwo w całej gminie Pułtusk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Koniec kar za żebranie? Jest nowy pomysł

Skoro przepisy prawa są dobre i nadal dobrze funkcjonują to po co je zmieniać? Po co usuwać przepis kodeksu wykroczeń, który likwiduje zachowanie osób, które mogłyby podjąć pracę lub posiadają stałe zasiłki, a mimo to decydują się na proszenie o pieniądze. Przecież ma to na celu przeciwdziałanie pasożytnictwu społecznemu. Czy czasem nie chodzi tu o murzynów, muzułmańskich nielegalnych migrantów, których Tusk chce przyjmować do Polski serkami tysięcy i wypłacać im zasiłki z podatków Polaków, a oni będą leżeć i dziadować pod sklepami czy gdziekolwiek jeszcze się da bo nie będą mieli chęć do przyzwoitej pracy?

Złoty Rydwan

12:31, 2026-06-06

Spór o zakład w Chmielewie wróci do Pułtuska?

Jak dla mnie to może być spalarnia śmieci i za płotem pod warunkami: - dozywotnie zwolnienie z opłat za śmieci domowe i DG - coroczne badania lekarskie włącznie z MR klatki piersiowej - bezplatne deratyzacje, itp. - w przypadku turbin przy spalaniu zasilenie domu energią elektryczną ze spalarni Opcjonalnie fundusz kompensacyjny dla mieszkańców, celowy, wybierany co 2-3 lata cel na który wpłacają spalarnia, skladowisko, miasto z poręczeniem hipotecznym miasta i lub ppuk. Cele różne co tam mieszkańcy sobie ustalą, nowa droga, sanatorium, co sobie wybiorą. I może być takie coś u mnie za plotem zapraszam. NEGOCJOWAĆ

elo

17:28, 2026-06-05

Robert Gajda ponownie z tytułem profesora

Z każdego sukcesu mieszkańca naszego miasta powinniśmy się cieszyć.I sie cieszymy.Radosc była by wieksza na wieść o gastrolou czy urologu w naszym szpitalu

Michał

12:18, 2026-06-05

Obwodnica Pułtuska wyraźnie bliżej otwarcia

To kiedy będzie to otwarcie bo z tego artykułu się nie dowiedziałem słaba informacja,mierny dziennikarzyo.

Ted

11:54, 2026-06-05

0%