Urząd Miejski w Pułtusku zawarł umowę z firmą MediaPark Sp. z o.o., która będzie odpowiedzialna za udostępnienie specjalnych systemów do obsługi zgłoszeń sygnalistów. Chodzi o realizację ustawowego obowiązku wprowadzenia mechanizmów umożliwiających zgłaszanie naruszeń prawa. Łączny koszt wdrożenia obu systemów wynosi 2800 zł netto. Rozwiązanie ma zwiększyć transparentność działania instytucji publicznych oraz ułatwić wykrywanie nieprawidłowości.
W ramach umowy uruchomione zostaną dwa niezależne systemy. System Zgłoszeń Wewnętrznych przeznaczony jest dla pracowników urzędu i jednostek podległych, którzy mogą zgłaszać nieprawidłowości wewnątrz organizacji. Z kolei System Zgłoszeń Zewnętrznych dostępny jest dla mieszkańców i osób spoza urzędu. Dzięki temu każdy, kto zauważy niepokojące działania, będzie mógł je zgłosić w prosty i bezpieczny sposób przez internet.
Zakres zgłoszeń jest szeroki i obejmuje m.in. zamówienia publiczne, ochronę środowiska, zdrowie publiczne czy ochronę danych osobowych. Można zgłaszać także przypadki korupcji, naruszenia praw konsumentów czy nieprawidłowości w systemach informatycznych. System obejmuje również kwestie związane z interesami finansowymi Unii Europejskiej oraz zasadami konkurencji. W praktyce oznacza to, że zgłoszeniu podlega większość poważnych naruszeń prawa w działalności instytucji publicznych.
Wyobraź sobie:
Pracownik jednej z jednostek gminnych zauważa, że przetarg na remont drogi wygrywa zawsze ta sama firma. Dziwnym trafem dokumentacja jest „idealnie dopasowana” tylko do niej.
Zamiast:
➡️ Zgłoszenie trafia do upoważnionej osoby ➡️ jest analizowane ➡️ może ruszyć kontrola
I nagle robi się mniej „magicznych zbiegów okoliczności”.
System został zaprojektowany tak, aby zapewnić pełną poufność zgłaszających. Treść zgłoszenia jest szyfrowana już na poziomie przeglądarki użytkownika, co uniemożliwia jej przechwycenie. Dostęp do zgłoszeń mają wyłącznie upoważnione osoby, zobowiązane do zachowania tajemnicy. Po wysłaniu zgłoszenia użytkownik otrzymuje indywidualny numer oraz hasło, które umożliwiają sprawdzanie statusu sprawy i prowadzenie anonimowej korespondencji.
Wdrożenie systemu dla sygnalistów to element szerszych zmian wynikających z przepisów prawa. Jego celem jest zwiększenie przejrzystości działania administracji publicznej oraz ochrona osób zgłaszających nieprawidłowości. W praktyce może to przyczynić się do szybszego wykrywania problemów i poprawy funkcjonowania instytucji. Dla mieszkańców oznacza to również większy wpływ na to, co dzieje się w ich lokalnym otoczeniu.
Joanna 15:51, 17.03.2026
Chciałam zgłosić usunięcie bocianiego gniazda we wsi Białowieża.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Anonimowe zgłoszenia w Pułtusku
Chciałam zgłosić usunięcie bocianiego gniazda we wsi Białowieża.
Joanna
15:51, 2026-03-17
Nocna kontrola w Pułtusku ujawniła więcej
Podstawa prawna do przeszukania rewizji i przeszukania pasażerów?bp tego farmazonu nie da sie czytać. Od legitymowania do przetrzepania w kontroli osobistej droga długa i wymaga mocnych podstaw. Podczas legitymowania pasażera nie ma możliwości kontroli osobistej bez uzasadnionej podstawy. Chyba w tym kwartale was bsw jeszcze nie kontrolowalo co? Już niedługo
ozajasz
16:57, 2026-03-16
Diecezja przygotowuje pielgrzymkę
Wszystko zrobią byle nie ukarać zgodnie z literą prawa księdza popełniającego zbrodnie seksualne
notatiusz
16:53, 2026-03-16
Nowa opłata. Smartfony i laptopy mogą zdrożeć
Dlaczego od czasu zaprzysiężenia Karola Nawrockiego wrzucasz Kopciu same nieiatotne gunwo na portal? Zero info o sytuacji w PL, zero info o kluczowych decyzjach rządu, prezydenta, wetach, aafe, ustawach rozporządzeniach, sytuacji geo, wojnie - zeeo informacji o rzeczach które dotyczą nas i lokalnie. Para głąbów spamuje jakieś antyrządowe bzdety, a w poloju jest słoń, wielki słoń
słodki
15:47, 2026-03-16