Ćwiczeniami objęto gminy szczególnie zagrożone – Obryte, Pokrzywnica, Zatory oraz miasto i gminę Pułtusk.
Podczas pierwszych trzech dni przeprowadzono gminne gry decyzyjne, które miały za zadanie sprawdzić gotowość organów zarządzania kryzysowego na poziomie lokalnym. Uczestnicy testowali systemy ostrzegania, alarmowania oraz koordynację ewakuacji ludności i mienia.
17 marca 2025 r. Sebastian Mroczkowski - wójt Gminy Obryte poprowadził ćwiczenie przeciwpowodziowe organizowane w ramach powiatowego, wieloszczeblowego ćwiczenia kierowniczo-sztabowego. Tematem ćwiczenia było „Osiąganie gotowości do działania systemu zarządzania kryzysowego w czasie powodzi oraz realizacja przedsięwzięć ochrony ludności we współdziałaniu z organami i służbami jednostek systemu ratowniczego i porządkowo-ochronnego oraz służb komunalnych gmin w czasie narastania zagrożenia powodziowego oraz procesu ewakuacji ludności i mienia we współdziałaniu z powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami, Wodami Polskimi oraz Wojskami Obrony Terytorialnej.”
Ćwiczenie odbyło się w trzech fazach:
Pierwsza, która przybrała formę gminnej gry decyzyjnej przeprowadzonej w budynku Urzędu Gminy w Obrytem,
Druga to prezentacja wyposażenia gminnego magazynu przeciwpowodziowego oraz
Trzecia – w formie ćwiczenia instruktażowego dla pododdziałów ratowniczych i porządkowo-ochronnych PSP, OSP, Policji, jednostek organizacyjnych gminy, jako podmiotów ochrony ludności, połączone z rekonesansem terenu zagrożonego zatopieniem powodziowym.
Celem ćwiczenia było przygotowanie gminnych służb, jednostek OSP oraz jednostek organizacyjnych gminy, w zakresie umiejętności współdziałania podczas reagowania kryzysowego w czasie powodzi.
W ramach ćwiczeń swoje możliwości działania zaprezentowały jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz służb komunalnych. Ważnym elementem był rekonesans szczególnie zagrożonych odcinków zapór bocznych i wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy Zatory oraz miasta Pułtusk.
Ćwiczenia zakończyła wieloszczeblowa gra decyzyjna przeprowadzona 20 marca w Starostwie Powiatowym w Pułtusku. Przedstawiciele powiatowych i gminnych organów zarządzania kryzysowego, Wojska, Policji, straży pożarnej oraz Wód Polskich przedstawili raporty z przeprowadzonych działań oraz stanu realnego przygotowania do sytuacji kryzysowych.
Ćwiczenia potwierdziły aktualny poziom przygotowania służb w powiecie pułtuskim, jednocześnie wskazując na obszary wymagające poprawy. Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pułtusku zapowiedział dalsze działania mające na celu doskonalenie procedur bezpieczeństwa powodziowego.
[ZT]27858[/ZT]
1 1
W walce z suszą też damy radę.
2 4
I tak zróbcie, zesracie się na miętowo. Powiatowy sztab kryzysowy z Dynakiem, strażą i sanepidem od 20+ lat przygotowywali się NIBY na powódź, scenariusze kryzysowe różne. W Covidozie wyszły te przygotowanie. Wychodziły też co roku jak narew podtapiała i jak te przyszłowiowe dzieci we mgle jakby pierwszy raz z sytuacją się spotykali. Wklejać prognozy pogody to max na co Was stać
0 0
widziałem na własne oczy te "ćwiczenia" pic na wodę , fotomontaż... Jak pójdzie to nawet osp Obryte akcja nie przebiegnie pomyślnie....
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz