Zamknij

Terytorialsi w akcji! Pułtusk walczy z zagrożeniem powodziowym

10:48, 19.03.2025
Skomentuj

W dniach od 17 do 20 marca br. na terenie powiatu pułtuskiego odbyły się wieloszczeblowe ćwiczenia zarządzania kryzysowego, których celem było przygotowanie lokalnych służb na wypadek powodzi. 

Ćwiczeniami objęto gminy szczególnie zagrożone – Obryte, Pokrzywnica, Zatory oraz miasto i gminę Pułtusk.

Scenariusz zagrożenia powodziowego

Podczas pierwszych trzech dni przeprowadzono gminne gry decyzyjne, które miały za zadanie sprawdzić gotowość organów zarządzania kryzysowego na poziomie lokalnym. Uczestnicy testowali systemy ostrzegania, alarmowania oraz koordynację ewakuacji ludności i mienia.

17 marca 2025 r. Sebastian Mroczkowski - wójt Gminy Obryte poprowadził ćwiczenie przeciwpowodziowe organizowane w ramach powiatowego, wieloszczeblowego ćwiczenia kierowniczo-sztabowego. Tematem ćwiczenia było „Osiąganie gotowości do działania systemu zarządzania kryzysowego w czasie powodzi oraz realizacja przedsięwzięć ochrony ludności we współdziałaniu z organami i służbami jednostek systemu ratowniczego i porządkowo-ochronnego oraz służb komunalnych gmin w czasie narastania zagrożenia powodziowego oraz procesu ewakuacji ludności i mienia we współdziałaniu z powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami, Wodami Polskimi oraz Wojskami Obrony Terytorialnej.”
Ćwiczenie odbyło się w trzech fazach:
Pierwsza, która przybrała formę gminnej gry decyzyjnej przeprowadzonej w budynku Urzędu Gminy w Obrytem,
Druga to prezentacja wyposażenia gminnego magazynu przeciwpowodziowego oraz
Trzecia – w formie ćwiczenia instruktażowego dla pododdziałów ratowniczych i porządkowo-ochronnych PSP, OSP, Policji, jednostek organizacyjnych gminy, jako podmiotów ochrony ludności, połączone z rekonesansem terenu zagrożonego zatopieniem powodziowym.
Celem ćwiczenia było przygotowanie gminnych służb, jednostek OSP oraz jednostek organizacyjnych gminy, w zakresie umiejętności współdziałania podczas reagowania kryzysowego w czasie powodzi.

Wspólne działania służb mundurowych

W ramach ćwiczeń swoje możliwości działania zaprezentowały jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz służb komunalnych. Ważnym elementem był rekonesans szczególnie zagrożonych odcinków zapór bocznych i wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy Zatory oraz miasta Pułtusk.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kulminacyjna gra decyzyjna

Ćwiczenia zakończyła wieloszczeblowa gra decyzyjna przeprowadzona 20 marca w Starostwie Powiatowym w Pułtusku. Przedstawiciele powiatowych i gminnych organów zarządzania kryzysowego, Wojska, Policji, straży pożarnej oraz Wód Polskich przedstawili raporty z przeprowadzonych działań oraz stanu realnego przygotowania do sytuacji kryzysowych.

Wnioski dla bezpieczeństwa mieszkańców

Ćwiczenia potwierdziły aktualny poziom przygotowania służb w powiecie pułtuskim, jednocześnie wskazując na obszary wymagające poprawy. Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pułtusku zapowiedział dalsze działania mające na celu doskonalenie procedur bezpieczeństwa powodziowego.

[ZT]27858[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Boletus EdulisBoletus Edulis

1 1

W walce z suszą też damy radę.

12:03, 19.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xDxD

2 4

I tak zróbcie, zesracie się na miętowo. Powiatowy sztab kryzysowy z Dynakiem, strażą i sanepidem od 20+ lat przygotowywali się NIBY na powódź, scenariusze kryzysowe różne. W Covidozie wyszły te przygotowanie. Wychodziły też co roku jak narew podtapiała i jak te przyszłowiowe dzieci we mgle jakby pierwszy raz z sytuacją się spotykali. Wklejać prognozy pogody to max na co Was stać

12:45, 19.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

powodzianinpowodzianin

0 0

widziałem na własne oczy te "ćwiczenia" pic na wodę , fotomontaż... Jak pójdzie to nawet osp Obryte akcja nie przebiegnie pomyślnie....

21:24, 20.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

Zlokalizowana nieopodal Pułtuska da także energię

Zaniepokojeni dzialnoscia firmy,tu pada nazwa,prosimy o skontrolowanie🤣🤣🤣Aga,dajesz🤣🤣🤣Z całą rodzina łysych🤣🤣🤣

Pawel

15:56, 2025-06-03

1,8 km nowej ścieżki i 80 słupów LED!

W imieniu mieszkańców os Wyszkowska Prosimy tak że o fotoradar. Wyjazd na wyszkowska dla samochodów i rowerów na końcu osiedla

mieszkaniec

13:16, 2025-06-03

Tak głosowaliśmy na Prezydenta. Zaskakujące dane

Europa to nie tylko Niemcy a Unia to nie kołchoz. Z ruskiego kołchozu się nie wychodzi. Ruskie macki (wpuszczone też przez PIS ) tu są i sieją zamęt. Ktoś kto burzy przeciw Unii i sieje zamęt w kraju nie służy Polsce a wschodowi i bliski mu „ruski mir”. Tak pseudosolidarność nic nie mająca wspólnego z tą prawdziwą Solidarnością z przeszłości i walczy z Tuskiem bo jest silny, znienawidzony przez wschód. Gdzie ta prawda? Zielony ład wprowadził komisarz unijny PIS-u, to dlaczego krzyczycie że to PO. Emigranci to też bez kontroli napływ za PIS. A zagrożenie to Rosja. Tyle krajów będących po wpływami ruskimi marzy o Unii. Nasi dziadkowie i rodzice młodych też dążyli do Unii, nasz papież chciał nas wyrwać z łap ruskich a tak łatwo plujecie obecnie na unię. Populizm obecnie w cenie przy wyłączeniu chyba rozumu. Prawo pięści i but nie mogą zastąpić rozmowy, dialogu, negocjacji, porozumień. Młodzi panowie - większej odwagi trzeba do zaprotestowania i sprzeciwu przy opluwaniu przez innych niż użycie pięści lub maczety. Mądra obrona poglądów a nie chaos. Czy bycie w Unii zabrania wiary? Czy Unia jest zagrożeniem dla naszego bytu? I jak dużo zbudowano na wsiach dzięki unii; te traktory którymi tak chętnie wyjeżdżacie na ulice, te duże murowane domy, duże gospodarstwa zamiast chatek i furmanek z koniem jak za komuny. A wiara z Rosji okraszona krwią zabitych Ukraińców chyba nie powinna nam być bliska. Bomby lecą na Ukrainę z przyzwoleniem ich kościoła i nie przeszkadzają ich wierze. Sianie zamętu na świecie też dobre dla Rosji. Dlatego ktoś kto dzieli nie służy Polsce. Pamiętajmy o tym.

BJK

09:25, 2025-06-03

Mieszkańcy Pułtuska żegnają kultową aptekę!

Nie dziwię się, że zmieniają miejsce. Po remoncie będą tam tylko 3 miejsca parkingowe. Sklep Ola, Odido, kabaczek i kwiaciarnia też nie będzie miała już takiego ruchu jak kiedyś. Brawa dla naszego urzędu za zatwierdzenie projektu przebudowy z takim parkingiem. Wstyd, tylko tyle można powiedzieć.

Skarpa

20:09, 2025-06-02

0%