Resort infrastruktury szykuje zmiany dotyczące badań technicznych pojazdów. Diagnosta będzie miał obowiązek sprawdzenia działania systemu eCall.
Projekt trafił już do konsultacji publicznych i uzgodnień.
Zmiany będą dotyczyły głównie właścicieli samochodów kategorii M1 (pojazdów służących głównie do przewozu osób i ich bagażu, mające nie więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy) i N1 (głównie do przewozu ładunków, o masie maksymalnej nieprzekraczającej 3,5 tony).
Nowy przepis ma dotyczyć pojazdów wyprodukowanych po 31 marca 2018 roku. Podczas badania technicznego diagnosta będzie miał obowiązek sprawdzenia działania systemu pokładowego eCall opartego na numerze alarmowym 112.
- Urządzenia eCall są montowane we wszystkich nowych pojazdach osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony, które uzyskały homologację po 31 marca 2018 roku. Typy pojazdów homologowane przed dniem 31 marca 2018 roku można doposażać w system eCall na zasadzie dobrowolności - czytamy w uzasadnieniu projektu.
eCall to system powiadamiania ratunkowego. Wykorzystuje publiczną sieć komórkową do nawiązania połączenia z publicznymi służbami ratowniczymi.
System uruchamia się automatycznie, a odpowiada za to czujnik przeciążenia lub uruchomienia poduszek powietrznych.
- Usługa eCall oparta na numerze 112 stanowi usługę publiczną świadczoną w interesie ogólnym, w związku z czym powinna być dostępna bezpłatnie dla wszystkich konsumentów. ECall, w sytuacji wypadku drogowego, aktywuje się automatycznie (odpowiada za to czujnik przeciążenia lub uruchomienia poduszek powietrznych) i powiadamia służby ratunkowe o zdarzeniu, nawet w wypadku, gdy kierowca stracił przytomność - podaje tvn24.pl za Rządowym Centrum Legislacji.
Nowe stawki czynszu w zasobie mieszkaniowym Pułtuska
A może urzędnicy TBS wzięliby się do pracy. W wielu budynkach TBS Pułtusk czynsze są zawyżone. Dlatego odpowiednie pisma skierujemy do RPO.
U2
20:53, 2025-07-11
Znamy najlepszą podstawówkę w powiecie!
Chyba to zestawienie jest źle zrobione szkoła w której mieli średnio po 50% z każdego przemiotu jest ostatnia.
analityk
10:46, 2025-07-11
Odprawa Grupy Operacyjnej Powiatowego ZZK
Jak się ćwiczy od 30+ lat to chyba już żaden kryzys nie zaskoczy? Prawda?
prawda?
09:09, 2025-07-11
28-latka w opałach! Policja przejmuje maszyny
Nie, nie, nie. To nie policjanci wspolnie ze skarbówką. To nie policja przejmuje automaty. To KAS prowadzi działania prawne, operacyjne i przejmuje automaty. Policja nie robi z nimi zupelnie nic. Policjanci tam za stojkowych asystentów robią conajwyżej. Dotyczy to dosłownie KAŻDEJ takiej interwencji KAS w Polsce, niezależnie co dziurawiec prasowy napisze czy co chatgpt wymyśli redaktorzynie. Ostatnie automaty Policja w Polsce w ramach własnej inicjatywy bez KAS zatrzymała w 2003 roku.
same błędy
09:01, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz