Siedem przyszłorocznych niedziel będzie handlowych. Sprawdź, w które będzie można wybrać się na zakupy.
Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie w marcu 2018 r. Początkowo sklepy mogły być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Dodatkowe niedziele handlowe wyznaczono przed Wielkanocą (jedna) i Bożym Narodzeniem (dwie).
Rok później handel był dozwolony już tylko w każdą ostatnią niedzielę miesiąca oraz - jak wcześniej - w jedną niedzielę przed Wielkanocą i dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie
Obecny kalendarz niedziel handlowych obowiązuje od 2020 r. Lista niedziel handlowych została w nim ograniczona do siedmiu w roku.
W 2024 roku to ostatnie niedziele w styczniu (28 stycznia), kwietniu (28 kwietnia), czerwcu (30 czerwca) oraz sierpniu (25 sierpnia). Dodatkowo handel możliwy jest również w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc (24 marca) i w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (15 grudnia i 22 grudnia).
Tak kalendarz handlowych niedziel wygląda dziś (3 stycznia 2024). Wiele wskazuje jednak na to, że nowy rząd może spróbować zmienić te przepisy. W trakcie kampanii wyborczej mówiły o tym wszystkie ugrupowania tworzące obecnie kolację rządową.
KO wskazywała na konieczność zniesienia zakazu handlu pod warunkiem wypłacania pracownikom dodatków finansowych. Lewica mówiła o obowiązkowej premii, która miałaby wynosić 250 proc. dniówki za pracę w niedziele. Trzecia Droga natomiast postulowała o otwarcie sklepów w dwie niedziele w miesiącu pod warunkiem wypłaty dodatku pracownikowi.
Znalezienie konsensusu w Sejmie może mieć miejsce, ale ostatecznie nowelizację przepisów musi podpisać jeszcze prezydent. Ten nie wydaje się jednak być skłonny do tego, by obecny stan zmieniać.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz