Zamknij

Gniezno zaprasza Królów z całej Polski. Także tych z Pułtuska!

17:59, 25.05.2025 Aktualizacja: 18:07, 25.05.2025
Skomentuj

Spotkanie Królów z całego kraju i spoza granic będzie miało miejsce przy okazji tegorocznej Koronacji Królewskiej - Festiwalu Kultury Słowiańskiej.

Osoby o nazwisku Król zaproszone są na II Zlot Królów, który odbędzie się 19 lipca w Gnieźnie. Wydarzenie organizowane jest w ramach jubileuszu tysiąclecia koronacji dwóch pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II.

Nazwisko Król jest stosunkowo popularne w Polsce. Zgodnie z informacjami z Instytutu Języka Polskiego PAN, nosi je 50 625 osób, co plasuje je na 24. miejscu pod względem częstości występowania w kraju. W województwie mazowieckim, do którego należy powiat pułtuski, nazwisko to nosi 6 184 osoby. W samym Pułtusku co najmniej 21.

"Królowie mogą zgłaszać chęć udziału w wydarzeniu, kierując maila na adres [email protected] Wystarczy podać: imię i nazwisko osoby zgłaszającej, liczbę osób o nazwisku Król oraz miasto, z którego się przyjedzie. Na Królów, oprócz bogatego programu Koronacji Królewskiej, czekać będą niespodzianki: królewskie przysmaki i okolicznościowe pamiątki" - zapewnili organizatorzy wydarzenia.

Na pierwszy zjazd do Gniezna przyjechało kilkadziesiąt osób z całej Polski i z zagranicy.

"Koronacja Królewska" - Festiwal Kultury Słowiańskiej, odbywający się co roku u podnóża gnieźnieńskiej katedry, to punkt centralny gnieźnieńskiego Królewskiego Festiwalu Artystycznego oraz jedna z największych imprez historycznych w Polsce.

Każdego roku w lipcu wydarzenie przyciąga do Gniezna osoby spragnione bezpośredniego kontaktu z realiami piastowskiej Polski.

U podnóża gnieźnieńskiej katedry powstanie średniowieczne obozowisko z kramami rzemieślników, gdzie będzie można spróbować sił w wyrobie sieci rybackich i biżuterii, tkaniu krajek, szyciu sakiewek ze skóry czy toczeniu naczyń na kole garncarskim.

Bezpiecznie przeprowadzanym bitwom towarzyszą pokazy konne, a sztukę władania bronią można podziwiać podczas turnieju "O Miecz Bolesława Chrobrego", turnieju łuczniczego "o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu" oraz "Średniowiecznego Turnieju Siłaczy o Gnieźnieński Pas Mocy".

W ostatnich dwóch latach dużego znaczenia w ramach imprezy nabrał wątek edukacyjny: konkursy i zajęcia artystyczne dla dzieci nawiązujące do rocznicy koronowania w 1025 roku pierwszego polskiego króla oraz rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę w 966 roku.

Rok 2025 jest Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów - Bolesława Chrobrego i Mieszka II. (PAP)

rpo/ agz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%