5 lipca wejdzie w życie nowelizacja tzw. ustawy tytoniowej, czyli ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Obowiązująca ustawa tytoniowa mówi o zakazie udostępniania wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18. Nowelizacja doprecyzowała, że papierosami elektronicznymi są także te, które nie zawierają nikotyny.
Od 5 lipca nie będzie wolno sprzedawać nieletnim wszystkich e-papierosów, czyli także niezawierających nikotyny. Zakazane będzie palenie e-papierosów beznikotynowych w miejscach, w których obecnie obowiązuje zakaz palenia.
Dr Wojciech Rożdżeński, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW, specjalista prawa medycznego i farmaceutycznego powiedział PAP, że obecnie zakazy palenia e-papierosów bez nikotyny są wprowadzane w formie regulaminów. Na przykład wprowadzają je samorządy w regulaminach obowiązujących w bibliotekach czy innych placówkach publicznych.
Dodał, że od 5 lipca papierosy elektroniczne z nikotyną i bez nikotyny będą traktowane tak samo w całym kraju. To oznacza, że ich używanie będzie zabronione w tych samych miejscach.
Palenie e-papierosów, tak jak tradycyjnego tytoniu, jest zabronione m.in. na przystankach komunikacji publicznej, w restauracjach, na terenach szkół, przedszkoli, na uczelniach, na placach zabaw i w innych ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych dla dzieci.
Rożdżeński zaznaczył, że zakaz udostępniania oznacza zakaz sprzedaży oraz oferowania darmowych próbek. Podkreślił, że przepisy są celowane w sprzedawców i producentów, ale wynika z nich także zakaz częstowania osób nieletnich tymi wyrobami.
Do katalogu wyrobów, których nie można udostępniać osobom do lat 18, dodano w nowelizacji woreczki nikotynowe. Sprzedawcy będą mieli pół roku na dostosowanie się do zmiany i umieszczenie czytelnej informacji: "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, woreczków nikotynowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18".
Na opakowaniach woreczków nikotynowych pojawi się ostrzeżenie, że wyrób ten szkodzi zdrowiu i powoduje uzależnienie. Ostrzeżenie będzie wydrukowane czarną, pogrubioną czcionką na białym tle i będzie musiało zajmować 30 proc. płaszczyzny opakowania.
Ponadto woreczki nikotynowe dołączą do grupy wyrobów, których nie można sprzedawać na odległość, czyli np. przez internet. Obecnie zakaz ten obejmuje wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne, pojemniki zapasowe i ich części. Woreczki nikotynowe będzie można sprzedawać w automatach i w systemie samoobsługowym tylko do 5 stycznia 2026 r. (przez sześć miesięcy od wejścia w życie ustawy). Obecnie takie zakazy obejmują wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne i pojemniki zapasowe. Nowela wprowadza także zakaz reklamy i promocji woreczków nikotynowych.
Ponadto doprecyzowano, że zawartość nikotyny w woreczkach nikotynowych nie będzie mogła przekraczać 20 mg/g.
Kontrolą przestrzegania przepisów przez przedsiębiorców będzie się zajmować Inspekcja Handlowa. (PAP)
kno/ jann/
Rząd przyjął projekt likwidujący godziny czarnkowe
Czysta fikcja jak za komuny. Zrobić płatny dodatkowo dyżur z ktorego nikt zainteresowany nie może skorzystać. Trochę jak praca urzędów w godzinach, w których 98% społeczeństwa jest w pracy/na służbie i musi wziąć wolne żeby skorzystać. Czarnek czyli 60iq
kekejhe
17:37, 2025-07-03
Trybunał Konstyutycyjny negatywnie o zmianach MEN
Yeahbunny konkordat. Nie dość że dostają hajs na lekcje religii do przeprowadzenia w dowolnym miejscu, to nie xD. Musi być w szkole, przez ludzi ktorzy nawet nie mają kursu pedagogicznego. Daj daj na koloratkie
1488
17:34, 2025-07-03
Chipsy Lay’s wycofane z powodu zanieczyszczenia
Nie dość że za 1 ziemniaka w plastrach chcą 9zl, to jeszcze jest rakotwórczy xD. Żydki mają nas proszę was
dumma
17:29, 2025-07-03
UOKiK bije na alarm: paliwo z Zator groźniejsze
Czyżby mafie paliwowe znowu powróciły ❓
Złoty Rydwan
14:00, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz