Zamknij

Praca aż do 70. roku życia. Sejm przegłosował zmianę przepisów w sprawie jednej grupy zawodowej

12:00, 01.07.2025
Skomentuj Obraz autorstwa fabrikasimf na Freepik Obraz autorstwa fabrikasimf na Freepik

Dla tej grupy zawodowej zmienia się wszystko. Praca do 70. roku życia? Sejm przegłosował kontrowersyjne zmiany, które wzbudzają wiele emocji.

Pracowali jak inni, ale na emeryturę musieli iść wcześniej. Teraz to się zmienia. Sejm przyjął nowelizację ustawy, która przesuwa wiek obowiązkowego zakończenia pracy do 70. roku życia – ale tylko dla jednej konkretnej grupy zawodowej.

Chodzi o komorników sądowych, których – zgodnie z obowiązującym do tej pory prawem – obejmował bezwzględny obowiązek przejścia w stan spoczynku w wieku 65 lat. Teraz przepis ten znika, a ich sytuacja zostaje zrównana z innymi zawodami prawniczymi.

O co chodzi w zmianach?

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych przewiduje, że granicą wieku, po której osiągnięciu komornik może, ale nie musi zakończyć pracę, będzie 70 lat. Nie oznacza to obowiązku pracy aż do tej granicy, ale znosi dotychczasowy przymus odejścia po 65. urodzinach.

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha tłumaczył, że wcześniejsze przepisy były dyskryminujące wobec tej grupy zawodowej i wymuszały decyzje administracyjne niezależnie od zdrowia, kompetencji czy chęci dalszej pracy.

To nie koniec zmian. Dłuższa droga do zawodu

Nowelizacja reguluje również kwestie asesury. Dotąd asesor komorniczy miał maksymalnie 6 lat na zdobycie doświadczenia i złożenie wniosku o powołanie na stanowisko komornika. Po zmianach termin ten znika, co oznacza więcej elastyczności i mniej presji.

Nie będzie więc już „granicznej daty”, która zmusza asesora do decyzji, nawet jeśli nie jest jeszcze gotowy na objęcie urzędu.

Ustawa już po Sejmie. Co dalej?

Za nowelizacją zagłosowało 234 posłów, przeciw było 174, a 19 wstrzymało się od głosu. Teraz projekt trafi do Senatu, który może wprowadzić poprawki lub przyjąć ustawę w obecnym kształcie.

Zmiana ta – choć dla jednych to tylko korekta przepisów – dla środowiska komorników oznacza powrót do równego traktowania i zakończenie dyskusji o zawodowej nierówności.

Źródło zdjęcia głównego: Obraz autorstwa fabrikasimf na Freepik

(Źródło: Radio ZET / superbiz.se.pl / portalsamorzadowy.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

To przygotowała Gmina Pułtusk na lato!

Rewitalizacja kanałów kiedy nastąpi, bo smród i bagno coraz większe?

Złoty Rydwan

07:32, 2025-07-02

Wracają kontrole na granicach Polski

od prawie 2 lat niemieckie służby przywożą nielegalnych najgorszych uchodźców, którym sami tworzą fałszywe dokumenty wskazujące na to, że owi nielegalsi przybyli do nich z Polski. Uchodźcy zostają porzucani na terenie Polski lub są odbierani przez Polską Straż Graniczną zmuszoną przez ministerstwo w Warszawie. W Polsce nie są prowadzone żadne statystyki, nielegalsi są rozwożeni po całym kraju i umieszczani np. w domach dziecka z polskimi dziećmi, które i tak są już doświadczone przez los. Polscy patrioci wzięli sprawy w swoje ręce i powstał oddolnie Ruch Obrony Granic, który w ramach zatrzymań obywatelskich blokuje łamanie polskiego prawa i powstrzymuje podrzucanie przez niemców nielegalnych przybyszy. Należy nie ufać rządowi 13grudnia, oni są sługusami niemców i realizują niemieckie interesy na niekorzyść Polaków.

Złoty Rydwan

07:20, 2025-07-02

Wracają kontrole na granicach Polski

Kolejna ściema Tuska obliczona na skasowanie Ruchu Obrony Granic. Ten człowiek nigdy nie powiedział słowa prawdy. W tej grze pozorów mają być wspólne patrole polsko-niemieckie. To zróbcie też wspólne polsko-rosyjskie i polsko-białoruskie, będziecie jeszcze bardziej wiarygodni, platformiani ściemniacze.

Puł Tusk

23:05, 2025-07-01

Będą zmiany terminu egzaminu ósmoklasisty

Czemu służy ten egzamin? Uczniowie mają jego wyniki "w nosie", a nauczyciele są rozliczani za efekty. Dla kogo stres?

Pani J.

20:18, 2025-07-01

0%