Unijny politycy chcą, by produkty trafiające na rynek były lepsze jakościowo, trwałe i bezpieczne. Wspólnota chce również walczyć ze zjawiskiem tzw. planowanej awaryjności sprzętów.
Urządzenia elektroniczne i sprzęt elektryczny są kwintesencją współczesnego życia ? począwszy od pralek i odkurzaczy po smartfony i komputery. Bez tego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Unia Europejska chce wydłużyć życie takich sprzętów, a także ograniczyć liczbę elektrośmieci.
Takich zmian przepisów oczekują także mieszkańcy Wspólnoty. Z badań wynika, że 77 proc. mieszkańców Unii Europejskiej wolałoby naprawiać swoje sprzęty zamiast kupować nowe.
Co więcej aż 80% ankietowanych jest zdania, że producenci powinni być prawnie zobowiązani do ułatwiania naprawy urządzeń elektronicznych. Chodzi o takie sprzęty jak np, lodówki, telefony czy telewizory.
W marcu 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła plan dotyczący działania gospodarki w obiegu zamkniętym. To model, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe.
Za jeden z kluczowych priorytetów uznano ograniczenie e-odpadów. Wyrzucany sprzęt elektroniczny i elektryczny zawiera potencjalnie szkodliwe materiały zanieczyszczające środowisko i zwiększające ryzyko dla zdrowia.
We wniosku przedstawiono konkretne cele na teraz, takie jak wcześniej wymienione już ?prawo do naprawy?, a także ogólna poprawa możliwości ponownego użycia, wprowadzenie uniwersalnej ładowarki i ustanowienie systemu nagradzania w celu zachęcenia do recyklingu elektroniki.
Kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce i odpady, które z niego pochodzą, powinny zostać w gospodarce. Można je z powodzeniem wykorzystać ponownie, tworząc w ten sposób dodatkową wartość.
Parlament Europejski w sprawie planu dotyczącego gospodarki w obiegu zamkniętym ma głosować już w przyszłym miesiącu.
Nowe życie dla centrum kultury w Pułtusku
Lata zaniedbań zrobiły swoje...wizytówka przy wjeździe do miasta ta samo jak stary szpital który w prywatnych łapach marnieje i niedługo sam się zawali...😡
Sorento
11:24, 2025-07-08
Pułtusk zalany… funduszami! Ponad 19 mln zł
Pogłębiać trzeba kanalki nie słuchać Pana specjalisty od wszystkiego Kwiatka💩, bez pogłębiania kasa pójdzie na marne.
Sorento
11:20, 2025-07-08
Nowe życie dla centrum kultury w Pułtusku
Może w końcu coś z tym budynkiem zrobią, wstyd że przez tyle lat nikt się nie pofatygował chociaż elewacji odnowić. Budynek reprezentacyjny, z bogatą historią, stoi przy głównej drodze przejazdowej, a od wielu lat się tylko sypie. 🤦🏻♂️🤦🏻♂️
Mieszkaniec
10:33, 2025-07-08
Mają działać twardo wobec ROG
Wytyczne prosto z Berlina, niemiecki pan wymaga, więc polski sługa wprowadza, bo ROG w pracy Bundespolizei przeszkadza. "Wpuśćcie w końcu tych ludzi do Polski, kim są ustali się później". Szkoda, że Szczerba i Joński na wakacjach, dla podrzucanych przez Niemców migrantów nie ma komu podrzucać pizzy i śpiworów.
Puł Tusk
09:54, 2025-07-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz