Dziś kończy się najdłuższa kadencja samorządowa w historii III RP, która trwała ponad 5 lat.
Rada Miejska Pułtuska obradować będzie w poniedziałek 6 maja, a Rada Powiatu – we wtorek 7 maja.
Na pierwszych sesjach rada gminy wybierze ze swego grona przewodniczącego i od jednego do trzech wiceprzewodniczących.
Pierwsza sesja rady gminy ma szczególne znaczenie, gdyż to w jej trakcie zostaną powołane władze rady. Choć sesja rady gminy, co do zasady, zwoływana jest przez jej przewodniczącego, w tym przypadku nie jest to możliwe, gdyż taki nie został jeszcze wybrany. A skoro przewodniczących jeszcze nie ma, ustawodawca przewidział, że inaugurujące obrady zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze kraju.
Zgodnie z ustawą kadencja wójta/ burmistrza rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji rady gminy i upływa z dniem jej upływu. Dlatego PKW zobowiązała komisarzy wyborczych do uwzględnieniu w porządku obrad pierwszej sesji nowo wybranej rady ślubowania wójta /burmistrza.
Co do wyboru wójtów – sprawa jest jasna, w gminach wiejskich zostaną zaprzysiężeni ci, którzy wybory wygrali.
W powiecie pułtuskim starostę i jego zastępców (dotychczas był jeden, ale nie zawsze) radni wybiorą na sesji inauguracyjnej.Taki punkt znalazł się w porządku obrad. Poznamy też skład nowego, kilkuosobowego Zarządu Powiatu.
W postanowieniu o zwołaniu I sesji Rady Miejskiej przez Komisarza Wyborczego Ostrołęka II jest punkt 3. - Złożenie ślubowania przez burmistrza Pułtuska.
Wybory na Przewodniczących Rad pokażą od razu jakie koalicje zostały zawarte. A koalicje – jak wiadomo – tu porozumienia nie tyle i nie tylko programowe, ale przede wszystkim związane z funkcjami, apanażami i realnym wpływem na swój samorząd przez najbliższe lata.
W gminach wiejskich sytuacja jest niemal wszędzie prosta i jasna. Nowi wójtowie mają większość „swoich” radnych a czas wyborów mogli poświęcić na rozmowy z radnymi innych ugrupowań, które mogły zaowocować mniej lub bardziej jawnym, dodatkowym poparciem.
[ZT]20183[/ZT]
I te dwa ostatnie ugrupowania zdecydują, kto będzie kierował powiatem pułtuskim. PSL potrzebował zaledwie1 głosu w negocjacjach, PiS – aż dwóch aby posiadać większość. Trudno jednak sobie wyobrazić aby radni Lewicy czy Forum zdecydowali się na współpracę z PiS.
O tym, kto dał więcej osobistych korzyści/ funkcji Róży Krasuckiej i Adamowi Knochowskiemu przekonamy się właśnie we wtorek.
W Radzie Miejskiej mamy jeszcze ciekawszą sytuację. Na 21 mandatów najwięcej – 7 zdobył klub prawicowy a po 6 – KW K. Nuszkiewicza i PSL oraz po jednym OKS i Forum Samorządowe.
[ZT]20182[/ZT]
Połączenie PSL z radnymi KWW Nuszkiewicza daje spokojną większość. Podobnie - KW Mariusza Osicy z radnymi K. Nuszkiewicza😂. Ale dobre funkcje we władzach wykonawczych lub uchwałodawczych Pułtuska dla dwójki radnych OKS i Forum mogą zaowocować jeszcze ciekawszą sytuacją.
O tym, kto dał więcej osobistych korzyści/ funkcji Marzenie Cendrowskiej i Łukaszowi Skarżyńskiemu przekonamy się w poniedziałek 6 maja.
A przez najbliższe lata przekonywać się będziemy wspólnie i o tym, na ile obietnice zmian, przemian, otwartości, bliskości, radości i rozwoju zostaną spełnione.
...11:05, 30.04.2024
3 0
Rada Powiatu - 6 maja br.
Rada Miejska - 7 maja br. 11:05, 30.04.2024