Oba rezerwaty chronią unikatowe fragmenty Puszczy Białej i są dowodem na niezwykłą różnorodność przyrodniczą naszego regionu.
Rezerwat Popławy, zarządzany przez Nadleśnictwo Pułtusk, to jeden z najmniejszych, lecz bardzo cennych rezerwatów Mazowsza. Znajduje się na terenie gminy Pułtusk i obejmuje fragment starodrzewu sosnowego z bogatym runem leśnym. Najstarsze drzewa mają ponad 200 lat i tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca. To prawdziwa kapsuła czasu i ostoją leśnej bioróżnorodności.
Od zachodu graniczy z gruntami wsi Grabówiec w leśnictwie Grabówiec. Usytuowany jest we wschodniej części największego kompleksu w nadleśnictwie – uroczyska Popławy
Rezerwat Bartnia zlokalizowany jest w gminie Obryte i leży w całości na obszarze chronionym Natura 2000 – Puszcza Biała PLB140007 w leśnictwie Zambski. Powstał z myślą o ochronie drzewostanów sosnowych, które są potencjalnym miejscem lęgowym dla czapli siwej. Ten spokojny zakątek przyrody to nie tylko dom dla ptaków, ale również cenny przyrodniczo teren, który należy chronić i szanować.
W rezerwatach przyrody obowiązują ścisłe zasady. Nie wolno:
Z kolei można:
Dzięki obecności takich rezerwatów jak Popławy i Bartnia, powiat pułtuski może poszczycić się nie tylko bogatą historią i kulturą, ale też znaczącą wartością przyrodniczą. To idealne miejsce na weekendowy spacer, kontakt z naturą i odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku – pod warunkiem, że potrafimy uszanować te cenne skrawki przyrody.
gajowy12:30, 23.05.2025
A jaki jest stan rezerwatu Wielgolas?
John Ziom21:11, 24.05.2025
Czego nie wolno...
"Wybudować normalnej drogi na trasie Psary - Popławy"
Zapomnieliście o tego dopisać.
Skarżyńsky09:11, 25.05.2025
W rezerwatach ani ich otulinie nie można budować kamienic mieszklanych ani bloków prawda?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Może niech się spółka zajmie częstszym odbieraniem śmieci (plastik, papier) a nie robieniem dróg i chodników. A jak się nie opłaca to znajdzie się ktoś komu się będzie.
srEKO
08:13, 2025-07-16
DJ Wojtek i parkiet pod gwiazdami
Toć to Szok
Złoty Rydwan
20:20, 2025-07-15
DJ Wojtek i parkiet pod gwiazdami
Zaprasza burmistrz a więc płaci miasto, więc to my wszyscy płacimy, łaskawie pan redaktor napisze ile
Lucyna
16:10, 2025-07-15
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Za odbiór śmieci płacimy jak za zboże. Śmieciara uszkodzi kubeł, to kup nowy. Worki też kup. Za błędy kary? Brak odbioru? Może jeszcze umyć Wam te śmieci i Diorem spsikac? Klient też może zmienić nawyki i śmieci zbierzecie ze środka drogi do wysypiska albo z pobocza.
hm
09:10, 2025-07-15