Wśród kluczowych osób zamieszanych w sprawę był lekarz psychiatra prowadzący praktykę m.in. na terenie Pułtuska. To właśnie tam — jak ustalili śledczy — wielokrotnie wystawiano refundowane recepty bez wiedzy i zgody pacjentów. Następnie były one przekazywane przedstawicielom firm farmaceutycznych i trafiały do aptek, gdzie „przebijano” je w systemie. Pułtusk stał się jednym z punktów, w którym proceder szczególnie intensywnie funkcjonował.
::addons{"type":"we-were-first"}
Ustalono, że lekarz, mający uprawnienia do diagnozowania i wystawiania recept, tworzył dokumenty refundowane, mimo że pacjent w ogóle o tym nie wiedział. Recepty odbierali przedstawiciele firm farmaceutycznych, którzy przekazywali je kierownikom aptek współpracujących w ramach sieci. W aptekach pracownicy otrzymywali instrukcje, jak mają „realizować” sfałszowane recepty — od wprowadzania ich do systemu bez wydania leków, po pobieranie lub niepobieranie opłat. Wszystkie te operacje miały generować fikcyjną sprzedaż i prowadzić do uzyskania refundacji z NFZ, co w sumie dało blisko 6 mln zł strat dla budżetu publicznego.
Łącznie prokuratura skierowała trzy akty oskarżenia, na podstawie których zapadły już trzy wyroki skazujące. Sąd Okręgowy w Ostrołęce objął nimi 23 osoby — w tym lekarza, przedstawicieli firm farmaceutycznych, członka zarządu sieci aptek oraz kierowników placówek. Ostatni z wyroków zapadł 12 listopada 2025 roku i dotyczy osób pełniących kluczowe funkcje w realizacji recept. Kary wyniosły od 7 miesięcy do roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, a dodatkowo orzeczono zakazy pełnienia funkcji kierowniczych w aptekach oraz zasiadania w organach spółek.
Wyrok nie jest prawomocny, a sprawa — jak podkreśla rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Elżbieta Edyta Łukasiewicz — to efekt wieloletniego śledztwa nadzorowanego m.in. przez KWP w Radomiu.
imeno09:50, 18.11.2025
imeno?!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Pułtuska plaża otwiera sezon
A gdzie ta modernizacja kanałków za 38 mln?? Już się skończyła??😭
Sorenty
08:50, 2026-06-23
Pułtuska plaża otwiera sezon
A czy Sanepid zajmie się śmierdzącym mułem wydobytym z kanału przez koparkę, który zalega brzeg? Smród roznosi się w promieniu 300 metrów
Złoty Rydwan
07:22, 2026-06-23
Pułtuska pływalnia przejdzie kolejną zmianę
W zasadzie pływalnia się sypała już podczas uroczystego otwarcia z Dębskim. Zambet powinien to za darmo wyremontować generalnie za tę fuszere
kurakakało
20:57, 2026-06-22
Pułtusk rozpoczął nowy rozdział.
A główka na przy cmentarzu też będzie przebudowana ??? bo kiedyś to woda płynęła w kanału po przebudowie główki przestała i dlatego zaczęły się problemy z kanałkiem że zarasta bo stał się jeziorem
mieszkaniec
14:55, 2026-06-22