Żołnierze 51 ciechanowskiego batalionu lekkiej piechoty przeprowadzili zajęcia w ramach powszechnych dobrowolnych szkoleń obronnych „wGotowości”. Na szkoleniach zorganizowanych w koszarach w Ciechanowie stawiło się w sumie 110 cywilów z różnych części naszego regionu.
Zagrożenia hybrydowe, cyberataki, sabotaż, dywersja i dezinformacja stają się równie groźne, jak działania militarne. Obrona państwa wymaga więc zaangażowania nie tylko armii, ale i całego społeczeństwa. Odpowiedzią na wyzwania w tym obszarze jest nowy program powszechnych dobrowolnych szkoleń obronnych „wGotowości”.
W ramach pilotażu, w dniach 12-14 grudnia br., żołnierze 51 ciechanowskiego batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowali i przeprowadzili dwa kursy bezpieczeństwa oraz kurs medyczny. Z możliwości przeszkolenia pod okiem doświadczonych żołnierzy 5MBOT skorzystało 110 cywilów. Podczas ośmiogodzinnych modułów mieszkańcy naszego regionu zdobywali umiejętności, które mogą okazać się przydatne nie tylko w czasie zagrożenia, ale i w codziennym życiu.
::photoreport{"type":"see-button","item":"1950"}
„Z zawodu jestem tłumaczem, na szkolenie przyjechałam z mężem. Bardzo nam się podoba forma tego szkolenia. Zamysłem naszym było poszerzenie swojej wiedzy do wykorzystania w sytuacjach nieprzewidywalnych. Cieszymy się, że właśnie w praktyce możemy zobaczyć jak rozpalić ognisko, jak zbudować szałas, jak sobie poradzić w lesie, jak wyznaczyć azymut, jak posługiwać się mapą, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.” – wylicza Pani Joanna z Warszawy
Zainteresowanie programem jest coraz większe – coraz więcej obywateli chce wiedzieć, jak reagować w czasie kryzysu, jak udzielić pomocy, jak wspierać lokalne struktury bezpieczeństwa.
„Na co dzień pracuję w starostwie powiatowym i zajmuję się tam zarządzaniem kryzysowym i ochroną ludności. Szkolenie bardzo mi się podoba, jest wiele aspektów praktycznych […]dowiadujemy się co jest nam najbardziej potrzebne w sytuacjach kryzysowych, jak mamy się do tego przygotować, żeby zabrać ze sobą najważniejsze rzeczy[…].– podkreśla Pani Natalia z Mławy
Udział w programie „wGotowości” jest całkowicie dobrowolny i otwarty dla wszystkich pełnoletnich polskich obywateli, co pozwala każdemu zdobyć podstawową wiedzę obronną.
„Jestem zaskoczona, jak wiele cennych rzeczy się dowiedziałam podczas kursu, które mogą przydać się w przyszłości. –dodaje Pani Beata z Pułtuska
Program szkoleniowy jest okazją, by każdy z nas mógł wziąć odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdzie.
Od 2026 roku planowane jest uruchomienie otwartych zapisów na szkolenia grupowe.
::video{"type":"onnetwork","item":"2120"}
***
Pilotażowy program ruszył 22 listopada br. Szkolenia realizowane są w 132 jednostkach w całym kraju, głównie w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej W ramach programu przewidziano dwie ścieżki szkoleniowe:
· „Odporność” – skierowaną do osób cywilnych, które chcą zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie bezpieczeństwa, pierwszej pomocy i reagowania w kryzysie,
· „Rezerwa” – dla chętnych, którzy chcą poznać podstawy wojskowego szkolenia i rozważyć dalszy rozwój w systemie obronnym państwa – ruszy w drugiej połowie 2026 roku.
„Odporność” to cztery jednodniowe moduły, do wyboru (ok. 8 godzin każdy):
· Kurs bezpieczeństwa – przygotowanie siebie i domu na sytuacje kryzysowe, reagowanie na alarmy, podstawy odporności psychicznej;
· Kurs medyczny – praktyczna pierwsza pomoc i postępowanie w stanach zagrożenia życia;
· Kurs przetrwania – działania w terenie, bezpieczeństwo, zachowanie w kryzysie;
· Kurs cyberhigieny – ochrona danych, rozpoznawanie fałszywych informacji, bezpieczeństwo cyfrowe.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Pułtuska plaża otwiera sezon
A gdzie ta modernizacja kanałków za 38 mln?? Już się skończyła??😭
Sorenty
08:50, 2026-06-23
Pułtuska plaża otwiera sezon
A czy Sanepid zajmie się śmierdzącym mułem wydobytym z kanału przez koparkę, który zalega brzeg? Smród roznosi się w promieniu 300 metrów
Złoty Rydwan
07:22, 2026-06-23
Pułtuska pływalnia przejdzie kolejną zmianę
W zasadzie pływalnia się sypała już podczas uroczystego otwarcia z Dębskim. Zambet powinien to za darmo wyremontować generalnie za tę fuszere
kurakakało
20:57, 2026-06-22
Pułtusk rozpoczął nowy rozdział.
A główka na przy cmentarzu też będzie przebudowana ??? bo kiedyś to woda płynęła w kanału po przebudowie główki przestała i dlatego zaczęły się problemy z kanałkiem że zarasta bo stał się jeziorem
mieszkaniec
14:55, 2026-06-22