Nagranie pokazuje ptaka w naturalnym środowisku, gdzie z pełnym skupieniem obserwuje taflę wody, by w ułamku sekundy wykonać błyskawiczny atak dziobem. To doskonały przykład przystosowania do życia w środowisku wodno-leśnym oraz imponujących zdolności łowieckich.
Hajstra znacząco różni się od swojego bardziej znanego kuzyna – bociana białego. Zamiast otwartych łąk wybiera trudno dostępne, podmokłe tereny, gdzie może polować w ciszy i spokoju.
Jej dieta opiera się głównie na rybach, płazach oraz drobnych organizmach wodnych. W menu znajdują się także pijawki, owady wodne i ślimaki. Taka różnorodność pokarmu sprawia, że ptak odgrywa ważną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej w ekosystemach wodnych.
Obserwacja hajstry w trakcie polowania to prawdziwa lekcja natury. Ptak potrafi przez długi czas pozostawać niemal nieruchomy, czekając na odpowiedni moment.
Kiedy ofiara znajdzie się w zasięgu, następuje szybki i niezwykle precyzyjny ruch dzioba. Taka strategia minimalizuje ryzyko niepowodzenia i pozwala na skuteczne zdobywanie pożywienia nawet w trudnych warunkach.
Wraz z nadejściem wiosny hajstry rozpoczynają okres lęgowy. W gniazdach pojawia się zazwyczaj od dwóch do pięciu jaj, które są wysiadywane przez oboje rodziców.
Proces inkubacji trwa od 32 do 38 dni. Jeśli warunki będą sprzyjające, pierwsze młode mogą pojawić się już na przełomie maja i czerwca. Pisklęta początkowo pokryte są białym puchem, jednak bardzo szybko zaczynają przypominać dorosłe osobniki.
Hajstra to gatunek wyjątkowo płochliwy i trudny do zaobserwowania w naturze. Każde takie nagranie stanowi cenny materiał przyrodniczy oraz dowód na wysoką jakość środowiska naturalnego w regionie.
Obecność tych ptaków w rejonie Pułtuska świadczy o dobrej kondycji lokalnych siedlisk wodnych i leśnych.
::news{"type":"see-also","item":"38208"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Co piąty wpis dotyczący Ukrainy jest krytyczny
Kto czci podludzi - nacjonalistów ukraińskich, którzy kolaborowali z Niemcami i w sposób niewyobrażalnie drastyczny, sadystyczny, bestialski wymordowali polskie dzieci, polskie kobiety, polskich mężczyzn na Wołyniu nie ma racji bytu w Polsce. Banderowcy won z Polski👉
Złoty Rydwan
21:05, 2026-07-04
Co piąty wpis dotyczący Ukrainy jest krytyczny
Dzięki Tuskowi, KO, nasi naukowcy w końcu przeprowadzaja ekshumacje naszych zamordowanych przodków na Wołyniu, a gasniczaki i PiSpólstwo dalej uparcie ten fakt pomijają. To już się dzieje od ponad roku. To czego żaden inny polityk ani prezydent nigdy nie załatwił, a każdy przed kampanią TVR, Mateccy, Pisuary, Konfiarze i Braunowcy stale głośno i wyraźnie szczekają, a nigdy nie zaczęli sprawą się zajmować. Tylko szczekać. Tylko czemu Wasi patrioci o tym nie wspominają, że już robimy ekshumacje i badania?
Chris Krzyżak
10:34, 2026-07-04
Dlatego z wiekiem przybywa tłuszczu na brzuch
wysrarczy nie jeść śmieciowej paszy z bierdryki
brzuch
19:16, 2026-07-03
Co piąty wpis dotyczący Ukrainy jest krytyczny
Bo to jest tak że jeśli nie ujawnimy faktu o zbrodnie Wołyńskiej to pokolenie bądź pokolenia sprawców będą dalej nam jątrzyć. Dobrze wiecie kim jest nie jaki dudenko i reszta durniów zainstalowanych przez Stalina. To już nie ma czwarte pokolenie tutaj rządzi. I nie *%#)!& tutaj głupot. Te podłe zbrodnie powinny ujrzeć światło dzienne w kinach całej Europy ❗250 000 zamordowanych w bestialski sposób nie tylko o kul ale w sposób że śmierć wyglądała na 300 sposobów! Precz z tymi darmozjadami i łajdakami co sobie roszczą prawo do zacierania historii ❗❗❗
Czas
17:56, 2026-07-03