Wydarzenia w regionie

Zamknij
WAŻNE

Dodaj komentarz

Pułtuscy strażacy na dużych ćwiczeniach w Ostrołęce

Żródło: mł. bryg. Adrian Stupski – Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Ostrołęce 15:02, 08.05.2026 Aktualizacja: 15:04, 08.05.2026
Skomentuj Pułtuscy strażacy na dużych ćwiczeniach w Ostrołęce Zdjęcie: KM PSP w Ostrołęce

7 maja na terenie Ostrołęki odbyły się ćwiczenia Mazowieckiej Brygady Odwodowej „Mazowsze” pod kryptonimem „Ostrołęka 2026”. W działaniach uczestniczyło ponad 60 strażaków z wielu jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym także funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Pułtusku. Obecność pułtuskich strażaków była ważnym elementem sprawdzianu współdziałania służb podczas skomplikowanych akcji ratowniczych.

Teren ćwiczeń obejmował kilka kluczowych lokalizacji w Ostrołęce. Strażacy działali m.in. w rejonie ul. Obozowej, w lasku miejskim, pod mostem drogowym im. gen. Antoniego Madalińskiego oraz na rzece Narew. Scenariusz zakładał zdarzenia wymagające zaangażowania specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego, wodno-nurkowego oraz wysokościowego.

Pułtusk wśród jednostek sprawdzających gotowość bojową

W ćwiczeniach uczestniczyły specjalistyczne grupy i sekcje z Ostrołęki, Warszawy, Makowa Mazowieckiego, Przasnysza oraz innych jednostek z Mazowsza. Wśród zaangażowanych sił znalazła się również Komenda Powiatowa PSP w Pułtusku, co podkreśla znaczenie pułtuskich strażaków w wojewódzkim systemie zabezpieczenia ratowniczego. 

Celem ćwiczeń było sprawdzenie alarmowania pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej, gotowości operacyjnej oraz organizacji działań ratowniczych na różnych szczeblach dowodzenia. Strażacy doskonalili także łączność, pracę sztabu oraz współdziałanie z innymi służbami i instytucjami. Takie ćwiczenia pozwalają wykryć problemy, zanim zrobi to prawdziwe zagrożenie, a ono, jak wiadomo, rzadko wysyła zaproszenie z wyprzedzeniem.

Dwa epizody: Narew, chemia, nurkowie i działania wysokościowe

Pierwszy epizod ćwiczeń odbywał się na rzece Narew oraz jej nabrzeżu. Strażacy realizowali zadania z zakresu ratownictwa chemicznego i ekologicznego, ratownictwa wodno-nurkowego oraz działań z użyciem łodzi ratowniczej. To właśnie tam sprawdzano, jak służby radzą sobie w sytuacji wymagającej jednoczesnego działania na wodzie, przy brzegu i w warunkach potencjalnego zagrożenia środowiskowego.

Drugi epizod przeniósł ratowników do lasku miejskiego w rejonie ulic Warszawskiej i Obozowej. Tam realizowano zadania z ratownictwa wysokościowego, wymagające precyzyjnej organizacji, specjalistycznego sprzętu i dobrej koordynacji. Udział wielu jednostek, w tym strażaków z Pułtuska, pozwolił przećwiczyć scenariusze, które w realnych warunkach mogą decydować o życiu poszkodowanych.

Ponad 60 strażaków i 18 pojazdów w akcji

Przed rozpoczęciem ćwiczeń zespół inspekcyjny Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP przeprowadził inspekcję gotowości operacyjnej pododdziałów, które przybyły do rejonu koncentracji na terenie Komendy Miejskiej PSP w Ostrołęce. Następnie kolumna pojazdów strażackich przemieściła się do Punktu Przyjęcia Sił i Środków zlokalizowanego w pobliżu miejsca ćwiczeń. Brzmi jak wojskowa logistyka, bo w praktyce właśnie tym jest dobrze zorganizowane ratownictwo.

W działaniach wykorzystano 18 pojazdów strażackich, łodzie ratownicze oraz specjalistyczny sprzęt. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło ponad 60 strażaków z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy, komend miejskich PSP w Ostrołęce i Siedlcach oraz komend powiatowych PSP m.in. w Makowie Mazowieckim, Przasnyszu, Sokołowie Podlaskim, Ostrowi Mazowieckiej, Wyszkowie i Pułtusku. Obecne były także Ochotnicze Straże Pożarne z Ostrołęki i Dylewa.

Współpraca służb pod lupą rozjemców

Ćwiczenia oceniał zespół rozjemców złożony z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim, Komendy Miejskiej PSP w Siedlcach oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Po zakończeniu działań dokonano podsumowania stopnia realizacji celów oraz omówiono problemy, które pojawiły się podczas ćwiczeń.

Dla mieszkańców powiatu pułtuskiego najważniejsze jest jednak to, że nasi strażacy są obecni tam, gdzie ćwiczy się najtrudniejsze scenariusze ratownicze.

(Żródło: mł. bryg. Adrian Stupski – Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Ostrołęce)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%