Zamknij

Pracujesz przed komputerem? Zadbaj o zdrowie oczu!

Artykuł partnera + 12:34, 17.12.2024 Aktualizacja: 12:41, 17.12.2024
Skomentuj

Codzienna praca przed komputerem wiąże się nie tylko z bólem kręgosłupa, karku i głowy. Często pojawia się pieczenie i łzawienie oczu, co wpływa negatywnie na efektywność podejmowanych zadań. Jeśli i ty zmagasz się z zw. "suchością oka", zadbaj o komfort swojej pracy jak najszybciej. Wpłyniesz pozytywnie na jej jakość, ale przede wszystkim [podarujesz swoim oczom chwile wytchnienia.

 

Przyczyny i objawy problemów ze wzrokiem

 Spędzanie długich godzin przed monitorem bez odpowiedniej profilaktyki to duże ryzyko wystąpienia wielu przykrych dolegliwości. Bolące stawy i mięśnie, migreny i ogólne rozbicie to tylko część problemów zdrowotnych, z którymi możesz się spotkać. Wielu osobom najbardziej doskwierają oczy, bo to one są szczególnie narażone na urazy podczas kontaktu ze szkodliwym promieniowaniem. Podczas patrzenia w monitor, pisania i jednoczesnego przeglądania tekstu na papierze mrugasz kilkukrotnie rzadziej gałką oczną niż w stanie spoczynku. W efekcie pojawia się zmęczenie mięśnia oka i suchość, a  co za tym idzie pieczenie oraz łzawienie. Pogarszające się samopoczucie na pewno nie sprzyja pracy i odprężeniu po wykonanych zadaniach. Zamiast relaksować się po wyłączeniu komputera przy dobrym filmie lub ulubionej książce, marzysz o tym, aby przestały dokuczać ci zapuchnięte oczy.

Nie tylko komputer

Wymienione wyżej objawy mogą pojawić się również na skutek innych czynników drażniących. SĄ to m.in:

  • suche powietrze
  • niska wilgotność i zanieczyszczenie powietrza
  • soczewki kontaktowe
  • złe ułatwienie monitora
  • złe oświetlenie stanowiska pracy
  • kosmetyki do makijażu
  • dym papierosowy
  • stosowanie niektórych leków

Wszystkie te czynniki mogą dodatkowo pogarszać  problemy ze wzrokiem.

Jak sobie radzić z zespołem oka biurowego?

Jeśli nie chcesz mieć problemów ze wzrokiem, zadbaj o to, aby miejsce, w którym pracujesz, było odpowiednio doświetlone. Wietrz pokój, sprawdzaj temperaturę, jaka w nim panuje i przede wszystkim rób 5-minutowe przerwy w pracy. Skupienie wzroku  przez dłuższą chwilę na przedmiocie umieszczonym w oddali, na pewno pomoże Ci zminimalizować objawy suchego oka. Warto stosować profilaktycznie krople nawilżające na tzw. zespół oka biurowego, np: starazolin hydrobalance. Dzięki kroplom twoje oczy będą chronione zarówno przed negatywnym wpływem światła niebieskiego, jak i innymi środkami drażniącymi. Skuteczne i długotrwałe działanie nawilżające sprawia, że oko mniej się męczy i nie wysycha. Natomiast, jeśli już dojdzie do stanu zapalnego, wtedy sięgnij po środek, który pomoże Ci pozbyć się przykrych objawów, np:  tetryzolina krople świetnie sobie radzą ze stanami zapalnymi, którym towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie.

Oprócz stosowania kropli, robienie przerw w pracy i odpowiedniego przygotowania pomieszczenia do pracy możesz zrobić jeszcze więcej. Przede wszystkim pamiętaj o fundamentalnej zasadzie nawadniania się do wewnątrz, aby zapewnić sobie optymalna wilgoć w oczach. Bardzo ważna jest także dieta bogata w kwasy omega-3, która wpływa na produkcję łez i zmniejsza stany zapalne.

(Artykuł partnera)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%