Zamknij

Czy maszty telekomunikacyjne mają wpływ na ceny nieruchomości

08:44, 19.03.2024 PAP Aktualizacja: 08:45, 19.03.2024
Skomentuj PAP PAP

Samorządowcy często spotykają się z protestami mieszkańców w różnych sprawach, m.in. w związku z rozwojem infrastruktury telekomunikacyjnej. Protestujący podnoszą m.in. argument dotyczący ewentualnego spadku wartości nieruchomości po posadowieniu stacji BTS w ich sąsiedztwie. Badania naukowców po raz kolejny zadały kłam takim przekonaniom.

Autorzy raportu „Maszty telekomunikacyjne a ceny nieruchomości” byli w czwartek gośćmi webcastu w Serwisie Samorządowym PAP.

Prof. Bartłomiej Marona zwrócił uwagę, że na ceny nieruchomości wpływają trzy grupy czynników: ekonomiczne (np. wysokość stóp procentowych), fizyczne (np. sąsiedztwo przystanków komunikacji publicznej) i instytucjonalno-prawne (np. programy rządowe). Badania prowadzone przez naukowców mogą dotyczyć i dotyczą więc różnych aspektów.

„Wśród tych czynników są również BTSy czy różnego rodzaju infrastruktura związana z telekomunikacją” – wskazał prof. Marona.

Według prof. Michała Głuszaka czynniki fizyczne mają szczególny wpływ na zabudowę w wielu samorządach. „Władze samorządowe muszą zapobiegać konfliktom przestrzennym, muszą kierować rozwój swojego miasta czy obszaru podmiejskiego w ten sposób, żeby rozwijał się w możliwie harmonijny sposób” - mówił.

Jak dodał, w wielu przypadkach trudno jest zrealizować inwestycje publiczne, żeby nie wywołać czyjegoś sprzeciwu. Rozwiązania na potencjalne konflikty upatruje w badaniach naukowych.

„Miasta się rozwijają, tych potencjalnych konfliktów jest coraz więcej i to oczywiście powinno być badane, ponieważ taka racjonalna polityka na szczeblu samorządowym również powinna opierać się na pewnych dowodach, na pewnej wiedzy, a nie tylko na emocjach” – zaznaczył.

Dlatego naukowcy przebadali najpierw kilka tysięcy transakcji nieruchomościami w Warszawie, a później blisko 10 tysięcy transakcji w ośmiu gminach: Trzebownisko i Krasne (w powiecie rzeszowskim), Szemud (w powiecie wejherowskim), Pruszcz Gdański (w powiecie gdańskim), Osielsko i Białe Błota (w powiecie bydgoskim), oraz Zielonki i Zabierzów (w powiecie krakowskim). To drugie badanie zostało opublikowane kilka tygodni temu.

Jak podkreślił prof. Marona, oba badania nie potwierdziły wpływu masztów BTS na ceny nieruchomości.

„Generalnie konkluzja była analogiczna jak w przypadku Warszawy, czyli ta konkluzja wskazywała, że nie ma dowodów, które by potwierdzały, że istnieje istotnie statystyczny wpływ tego typu infrastruktury na ceny nieruchomości zabudowanych bądź niezabudowanych. W obu przypadkach rozważaliśmy zabudowę mieszkaniową” – powiedział.

Prof. Michał Głuszak zwrócił uwagę, że maszty nie są już tak dużym problemem dla mieszkańców, jak to miało miejsce w przeszłości.

„Upowszechnienie tej technologii sprawiło, że ludzie przestali na to zwracać uwagę, stało się to częścią naszego życia. I również negatywne emocje związane z bliskością tych stacji bazowych coraz rzadziej znajdowały odzwierciedlenie w spadkach cen w pobliżu tych stacji bazowych, o których mówimy” – mówił.

Wniosek dla przeciętnego Kowalskiego?

„Myślę, że takim głównym wnioskiem, który płynie z naszych badań jest to, że jeśli popatrzymy realnie na dane i dobrze je przeanalizujemy, zachowując należytą staranność, to wnioski są proste. Stacje bazowe w żaden sposób nie przekładają się na spadek cen nieruchomości, które znajdują się w sąsiedztwie” – stwierdził prof. Michał Głuszak.

Prof. Bartłomiej Marona zauważył z kolei, że mimo pozytywnych wyników badań samorządowcy zawsze powinni uwzględniać potrzeby mieszkańców i racjonalnie gospodarować inwestycje na swoim terenie.

„Nasze wyniki i nasze badania nie zwalniają absolutnie włodarzy miast przed racjonalnym gospodarowaniem przestrzenią, przed odpowiednim planowaniem przestrzennym w ramach gmin i takim lokowaniu tego typu infrastruktury, żeby w jak największym stopniu minimalizować konflikty sąsiedzkie, które są immanentną cechą każdego rynku nieruchomości” – ocenił.

Webcast był elementem programu „Gmina w zasięgu” realizowanego przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie. Serwis Samorządowy PAP objał patronat nad cyklem webcastów. Wszystkie rozmowy zrealizowane w ramach programu dostępne są w portalu: https://gminawzasiegu.mwi.pl/

mc/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%