Zamknij

Rejestracja firmy a wymagane zgłoszenia – gdzie musisz się udać?

Art. sponsorowany + 11:03, 17.05.2023 Aktualizacja: 11:05, 17.05.2023
Skomentuj

Rejestrując firmę w zależności od miejsca, rodzaju i zakresu swojej działalności, jesteś zobligowany do poinformowania o tym PIP i Sanepid. W jakich konkretnie okolicznościach musisz dokonać zgłoszenia? O tym poniżej!

Zgłoszenie działalności do PIP

PIP jako organ administracji publicznej odpowiada za przestrzeganie przepisów prawa pracy i BHP przez przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych. Przed załatwianiem formalności w Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej musisz dokonać rejestracji firmy. W tym celu, należy uzyskać wpis w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym) lub CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Jeżeli zależy Ci na sprawnym przejściu procedury, możesz skorzystać z fachowej pomocy specjalistów z IFIRMA.PL, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces. Sprawdź: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Kiedy i gdzie dokonać zgłoszenia do PIP?

Od 2013 został zniesiony obowiązek zgłoszenia działalności do PIP w ciągu 30 dni. W tym momencie wszelkie informacje są dostarczane podczas procesu rejestracji firmy i składania wniosku do KRS lub CEIDG.

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zatrudniasz osoby niepełnosprawne i chcesz ubiegać się o otrzymanie statusu zakładu pracy chronionej. Umożliwia to zwolnienie z niektórych zobowiązań podatkowych, dofinansowanie do kredytów bankowych na określone cele czy otrzymać zwrot kosztów za np. modernizację miejsca pracy. Uzyskanie tego statusu wiąże się z przystosowaniem przestrzeni roboczej, toalet, szatni td. Dla osób niepełnosprawnych i z zachowaniem zasad BHP. Ponadto powinieneś/-aś prowadzić firmę dłużej niż rok, zatrudniasz co najmniej 25 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy i osiągasz wyznaczone wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wniosek możesz złożyć osobiście w urzędzie wojewódzkim, listownie lub elektronicznie. W dalszej kolejności zostanie on zweryfikowany pod kątem normalnym oraz w ciągu kolejnych 30 dni inspektor pracy pojawi się w Twoim zakładzie, aby sprawdzić, czy spełniasz wyznaczone wymagania.

Inną okolicznością, gdy musisz złożyć oświadczenie do PIP-u jest delegowanie pracownika do pracy na terytorium Polski, jeśli jesteś zagranicznym pracodawcą bądź agencją pracy tymczasowej. Musisz to zrobić nie później niż w dniu rozpoczęcia pierwszego dnia pracy zatrudnionego.

Czy zgłoszenie do PIP jest płatne?

Zgłoszenie jest bezpłatne, natomiast jeśli ominiesz dopuszczalny termin na spełnienie obowiązku – grozi ci kara grzywny między 1000 a 30 000 zł.

Pamiętaj jednak, że wszelkie zmiany lub likwidację firmy również należy zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy.

Zgłoszenie do Sanepidu o rozpoczęciu działalności

Sanepid (inaczej Państwowa Inspekcja Sanitarna) jest instytucją zajmującą się przede wszystkim nadzorem nad warunkami higienicznymi w dziedzinie bezpieczeństwa pracy i żywienia. Przedsiębiorstwa związane z wyżywieniem oraz gastronomią, aby działać legalnie, muszą złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów podlegających inspekcji sanitarnej lub wniosek o wpis wraz z zatwierdzeniem.

To, jaki wniosek powinieneś/-aś złożyć uwarunkowane jest rodzajem działalności gospodarczej, którą prowadzisz. Istotną jest tutaj wyjaśnienie terminu „zatwierdzenia” zakładu, czyli wizyta inspektora sanitarnego i przeprowadzenie kontroli. Po takiej procedurze, wydawana jest decyzja, co do możliwości rozpoczęcia działalności.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego z 2004 roku, zgłoszenie do Sanepidu o rozpoczęciu działalności obowiązuje:

  • Sklepy z żywnością;
  • Producentów żywności (piekarnie, cukiernie itd.);
  • Punkty gastronomiczne (restauracje, kawiarnie itd.).

Jakie firmy nie potrzebują zatwierdzenia Sanepidu?

Podmioty, które nie muszą uzyskiwać zatwierdzenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej do prowadzenia działalności w branży spożywczej wskazane są w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 2006 r. Są to np.:

  • Sklepy zielarskie;
  • Zakłady korzystające z automatów do dystrybucji żywności (automaty vendingowe);
  • Gospodarstwa agroturystyczne;
  • Przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż na niewielką skalę;
  • Zakłady handlujące żywnością z długą datą przydatności do spożycia.

Zgłoszenie do Sanepidu o rozpoczęciu działalności poprzez wpis w dalszym ciągu wymaga decyzji organu. Dlatego dopóki nie otrzymasz odpowiedzi, nie możesz prowadzić biznesu.

Kiedy i gdzie należy dokonać zgłoszenia do Sanepidu?

Rejestracja firmy wiąże się ze złożeniem odpowiedniej dokumentacji do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Możesz tego dokonać udając się do urzędu i składając wniosek osobiście, ale również listownie lub elektronicznie. Po jego złożeniu, organ ocenia go i jeżeli pojawią się w nim braki formalne, przedsiębiorca w ciągu 7 dni musi dokonać korekty.

Należy złożyć go w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Druga opcja dotyczy terenów na lotniskach, przejściach granicznych, w portach morskich.

Pamiętaj, że każda działalność, bez względu na formę, konieczność zgłoszenia do sanepidu czy ilość pracowników, potrzebuje rzetelnej księgowości. Sprawdź, jak działa najlepsze biura rachunkowe online: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%