Rejestrując firmę w zależności od miejsca, rodzaju i zakresu swojej działalności, jesteś zobligowany do poinformowania o tym PIP i Sanepid. W jakich konkretnie okolicznościach musisz dokonać zgłoszenia? O tym poniżej!
PIP jako organ administracji publicznej odpowiada za przestrzeganie przepisów prawa pracy i BHP przez przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych. Przed załatwianiem formalności w Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej musisz dokonać rejestracji firmy. W tym celu, należy uzyskać wpis w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym) lub CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).
Jeżeli zależy Ci na sprawnym przejściu procedury, możesz skorzystać z fachowej pomocy specjalistów z IFIRMA.PL, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces. Sprawdź: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Kiedy i gdzie dokonać zgłoszenia do PIP?
Od 2013 został zniesiony obowiązek zgłoszenia działalności do PIP w ciągu 30 dni. W tym momencie wszelkie informacje są dostarczane podczas procesu rejestracji firmy i składania wniosku do KRS lub CEIDG.
Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zatrudniasz osoby niepełnosprawne i chcesz ubiegać się o otrzymanie statusu zakładu pracy chronionej. Umożliwia to zwolnienie z niektórych zobowiązań podatkowych, dofinansowanie do kredytów bankowych na określone cele czy otrzymać zwrot kosztów za np. modernizację miejsca pracy. Uzyskanie tego statusu wiąże się z przystosowaniem przestrzeni roboczej, toalet, szatni td. Dla osób niepełnosprawnych i z zachowaniem zasad BHP. Ponadto powinieneś/-aś prowadzić firmę dłużej niż rok, zatrudniasz co najmniej 25 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy i osiągasz wyznaczone wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wniosek możesz złożyć osobiście w urzędzie wojewódzkim, listownie lub elektronicznie. W dalszej kolejności zostanie on zweryfikowany pod kątem normalnym oraz w ciągu kolejnych 30 dni inspektor pracy pojawi się w Twoim zakładzie, aby sprawdzić, czy spełniasz wyznaczone wymagania.
Inną okolicznością, gdy musisz złożyć oświadczenie do PIP-u jest delegowanie pracownika do pracy na terytorium Polski, jeśli jesteś zagranicznym pracodawcą bądź agencją pracy tymczasowej. Musisz to zrobić nie później niż w dniu rozpoczęcia pierwszego dnia pracy zatrudnionego.
Zgłoszenie jest bezpłatne, natomiast jeśli ominiesz dopuszczalny termin na spełnienie obowiązku – grozi ci kara grzywny między 1000 a 30 000 zł.
Pamiętaj jednak, że wszelkie zmiany lub likwidację firmy również należy zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy.
Sanepid (inaczej Państwowa Inspekcja Sanitarna) jest instytucją zajmującą się przede wszystkim nadzorem nad warunkami higienicznymi w dziedzinie bezpieczeństwa pracy i żywienia. Przedsiębiorstwa związane z wyżywieniem oraz gastronomią, aby działać legalnie, muszą złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów podlegających inspekcji sanitarnej lub wniosek o wpis wraz z zatwierdzeniem.
To, jaki wniosek powinieneś/-aś złożyć uwarunkowane jest rodzajem działalności gospodarczej, którą prowadzisz. Istotną jest tutaj wyjaśnienie terminu „zatwierdzenia” zakładu, czyli wizyta inspektora sanitarnego i przeprowadzenie kontroli. Po takiej procedurze, wydawana jest decyzja, co do możliwości rozpoczęcia działalności.
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego z 2004 roku, zgłoszenie do Sanepidu o rozpoczęciu działalności obowiązuje:
Podmioty, które nie muszą uzyskiwać zatwierdzenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej do prowadzenia działalności w branży spożywczej wskazane są w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 2006 r. Są to np.:
Zgłoszenie do Sanepidu o rozpoczęciu działalności poprzez wpis w dalszym ciągu wymaga decyzji organu. Dlatego dopóki nie otrzymasz odpowiedzi, nie możesz prowadzić biznesu.
Rejestracja firmy wiąże się ze złożeniem odpowiedniej dokumentacji do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Możesz tego dokonać udając się do urzędu i składając wniosek osobiście, ale również listownie lub elektronicznie. Po jego złożeniu, organ ocenia go i jeżeli pojawią się w nim braki formalne, przedsiębiorca w ciągu 7 dni musi dokonać korekty.
Należy złożyć go w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Druga opcja dotyczy terenów na lotniskach, przejściach granicznych, w portach morskich.
Pamiętaj, że każda działalność, bez względu na formę, konieczność zgłoszenia do sanepidu czy ilość pracowników, potrzebuje rzetelnej księgowości. Sprawdź, jak działa najlepsze biura rachunkowe online: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz