Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zagłosowało 418 posłów, 2 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Sejm uchwalił w czwartek ustawę zobowiązującą deweloperów do prowadzenia stron internetowych, na których podawane mają być ceny mieszkań od początku sprzedaży do jej zakończenia. W przypadku niezastosowania się do obowiązku deweloper może być skontrolowany przez UOKiK i zostać ukarany grzywną.
Dla mieszkańców powiatu pułtuskiego, gdzie rozwój rynku nieruchomości postępuje dynamicznie – zwłaszcza w kontekście atrakcyjnych lokalizacji w obrębie Pułtuska i okolicznych gmin – nowe przepisy oznaczają większe bezpieczeństwo i przejrzystość. Zwiększenie transparentności cen mieszkań może mieć również wpływ na lokalnych inwestorów oraz osoby szukające pierwszego mieszkania. Dzięki przepisom nabywcy zyskają możliwość łatwego śledzenia zmian cen i unikną nieprzyjemnych niespodzianek na etapie finalizacji zakupu.
Ustawa autorstwa Polski 2050-TD zobowiązuje deweloperów do prowadzenia stron internetowych, na których podawane mają być ceny mieszkań od początku sprzedaży do jej zakończenia. Zgodnie z ustawą deweloper będzie musiał też informować o wszystkich zmianach ceny i dodatkowych kosztach zakupu.
"Celem naszego projektu jest wprowadzenie regulacji gwarantujących zainteresowanym obywatelom rzetelną i aktualną informację o cenach oferowanych przez deweloperów lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych" - tłumaczył podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury Kamil Wnuk (Polska 2050-TD).
W przypadku niezastosowania się do obowiązku, jak wynika z ustawy, deweloper może zostać skontrolowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz ukarany grzywną w wysokości 4 proc. rocznego obrotu. Zgodnie z ustawą kupujący może żądać sprzedaży nieruchomości po cenie dla niego korzystniejszej w przypadku rozbieżności pomiędzy ceną podaną na stronie dewelopera a ceną oferowaną przy zawarciu umowy. Jeżeli ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie deweloperzy będą mieli dwa miesiące na dostosowanie się do nowych wymogów.
Wiceminister rozwoju Tomasz Lewandowski podczas drugiego czytania w Sejmie przekazał, że ustawa została poparta przez rząd.
Dodał, że w niedalekiej przyszłości zostanie skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów projekt ustawy o Portalu Danych o Obrocie Mieszkań (DOM), który ma prezentować statystyki dotyczące cen transakcyjnych na rynku mieszkaniowym.
"Jestem przekonany, że jeszcze w III kwartale trafi on pod obrady wysokiej izby" - dodał.
(PAP)
fos/ mmu/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz