Szczególnie dla rolników.
[ZT]13298[/ZT]
Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa -Państwowy Instytut Badawczy w Puławach od końca marca bieżącego roku opracował dotychczas siedem raportów suszowych.
Oczywiście w stopniu zależnym od gleby, a w tych najsłabszych, I i II kategorii, zjawisko suszy wyraźnie odbije się na plonach.
Jakim uprawom najbardziej zagroziła susza w naszym regionie?
[ZT]14228[/ZT]
Skala szkód oznacza, że w porównaniu z latami ubiegłymi, zbiory z tego samego obszaru mają być o dany wskaźnik procentowy mniejsze.
W powiecie pułtuskim największe straty odnotowano w zbożach jarych – 25- 37% (w zależności od klasy gleby). W zbożach ozimych wskaźnik wyniósł 30%. Na 36% oszacowano straty w kukurydzy, 27% - truskawki a 33% w krzewach owocowych.
Na przykład w gminie Winnica udział powierzchni upraw zbóż ozimych wynosi 36% a krzewów owocowych – aż 78,84%! Także w gminie Pułtusk największy obszar zagrożenia, 47,78% dotyczy krzewów owocowych. Z kolei w gminie Zatory ponad 86% powierzchni przeznaczonej na uprawę kukurydzy wskazano jako „zagrożenie suszą”.
A ta automatycznie wygeneruje protokół oszacowania szkód (gdy szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej) lub kalkulację oszacowania szkód (gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz