[ZT]17456[/ZT]
Zgodnie z przyjętymi założeniami obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji będzie pracować w trybie ciągłym, czyli 8 200 godzin w skali roku, przez 15 lat. Przełoży się to na produkcję rzędu około 8 GWh rocznie. Wydajność na tym poziomie pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego np. małego zakładu przemysłowego. Oprócz zielonej energii biogazownia wytworzy również ciepło, będące naturalnym produktem ubocznym całego procesu.
[ZT]18230[/ZT]
Inwestycja ta wpisuje się w strategię firmy E.ON, która chce aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i wspierać klientów w zmniejszaniu śladu węglowego.
Materiał pofermentowy biogazownia będzie dystrybuowała jako bogaty w mikroelementy nawóz na potrzeby miejscowych rolników. Pozwoli to zarówno wesprzeć okoliczną społeczność, jak i zmniejszyć ślad węglowy związany z jego transportem, gdyż zostanie wykorzystany lokalnie.
Ponadto wszystkie procesy odbywać się będą w hermetycznych warunkach pod przykrytymi zbiornikami. Dzięki temu zakład nie będzie źródłem intensywnych, nieprzyjemnych zapachów.
Prace przy budowie obiektu powoli zbliżają się do zakończenia a uruchomienie produkcji energii planowane jest na koniec 2024 roku.
W czerwcu na plac budowy dotarł i został zamontowany agregat kogeneracyjny, a także tzw. trafostacja, czyli serce produkujące energię elektryczną w biogazowni = informuje spółka Biowatt S.A, wykonawca projektu.
W odróżnieniu od instalacji PV i farm wiatrowych biogazownie są niezależne od warunków atmosferycznych i mogą nieprzerwanie generować energię elektryczną. Dzięki temu zajmują jedną z najwyższych pozycji wśród odnawialnych źródeł energii w kategorii stabilności i przewidywalności pozyskiwania energii. Prace przy budowie obiektu E.ON nieopodal Pułtuska są obecnie na bardzo zaawansowanym etapie, a zakończenie inwestycji i uruchomienie produkcji biogazu z pełną mocą planowane jest na koniec 2024 roku.
Texas10:57, 27.06.2024
Dlaczego w tak małym stopniu mówi się o biogazowniach ? Tylko panele i wiatraki ? Chyba już wiecie.
Złoty Rydwan 08:21, 29.06.2024
A co z emisją dwutlenku węgla?
Czy dwutlenek węgla z biogazowni jest bardziej eko od dwutlenku węgla powstającego przy spalaniu gazu ziemnego?Przecież skorumpowana Unia Europejska zarządzana przez Niemcy chce zakazać ogrzewania gazem.
Koniec złotych czasów dla gmin?
Konkret 102. Tuskowe zwijanie Polski 2.0, powtórka lat 2007-15 w nowej odsłonie.
Puł Tusk
09:26, 2025-05-22
Drogowcy w Pułtusku wyprzedzili harmonogram
Po prostu skończyła się kasa z UE i Rządu na drogi, więc firmy nie mają już tyle pracy, łapią co się da i prawie po kosztach... to nie sprawne działanie tylko kryzys w drogownictwie. Przednicy dawali mnóstwo kasy gminom, to było źle, obecni nic nie dają i przedstawiane to jest jako sukces. A ludzie się cieszą...
POkiereszowany
08:33, 2025-05-22
Ceny w sieciach handlowych poszły w górę
Jak to powiedziała po wyborach w 2023 toku Hanna GW była szefowa Trzaskowskiego ...tanio to już w Polsce było... .
Złoty Rydwan
06:19, 2025-05-22
Gmina Pułtusk już zaprasza. Zarezerwuj czas
Wieś tańczy i spiewa czyli dzień dziecka w Pultusku. Pana Kowalczyka zapewne nie zabraknie...
Edek
16:40, 2025-05-21