Zamknij
POLECAMY

O tej pułtuskiej inwestycji jest coraz głośniej

07:23, 27.06.2024
Skomentuj Materiał prasowy spółki Materiał prasowy spółki

Już kilka miesięcy temu informowaliśmy o pierwszej w Polsce budowie biogazowni zlokalizowanej w miejscowości Nowa Borza w gminie Gzy w naszym powiecie pułtuskim.

[ZT]17456[/ZT]

Zgodnie z przyjętymi założeniami obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji będzie pracować w trybie ciągłym, czyli 8 200 godzin w skali roku, przez 15 lat. Przełoży się to na produkcję rzędu około 8 GWh rocznie. Wydajność na tym poziomie pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego np. małego zakładu przemysłowego. Oprócz zielonej energii biogazownia wytworzy również ciepło, będące naturalnym produktem ubocznym całego procesu.

[ZT]18230[/ZT]

Inwestycja ta wpisuje się w strategię firmy E.ON, która chce aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i wspierać klientów w zmniejszaniu śladu węglowego.

Materiał pofermentowy biogazownia będzie dystrybuowała jako bogaty w mikroelementy nawóz na potrzeby miejscowych rolników. Pozwoli to zarówno wesprzeć okoliczną społeczność, jak i zmniejszyć ślad węglowy związany z jego transportem, gdyż zostanie wykorzystany lokalnie.

Ponadto wszystkie procesy odbywać się będą w hermetycznych warunkach pod przykrytymi zbiornikami. Dzięki temu zakład nie będzie źródłem intensywnych, nieprzyjemnych zapachów.

Prace przy budowie obiektu powoli zbliżają się do zakończenia a uruchomienie produkcji energii planowane jest na koniec 2024 roku.

W czerwcu na plac budowy dotarł i został zamontowany agregat kogeneracyjny, a także tzw. trafostacja, czyli serce produkujące energię elektryczną w biogazowni = informuje spółka Biowatt S.A, wykonawca projektu.

W odróżnieniu od instalacji PV i farm wiatrowych biogazownie są niezależne od warunków atmosferycznych i mogą nieprzerwanie generować energię elektryczną. Dzięki temu zajmują jedną z najwyższych pozycji wśród odnawialnych źródeł energii w kategorii stabilności i przewidywalności pozyskiwania energii. Prace przy budowie obiektu E.ON nieopodal Pułtuska są obecnie na bardzo zaawansowanym etapie, a zakończenie inwestycji i uruchomienie produkcji biogazu z pełną mocą planowane jest na koniec 2024 roku.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

TexasTexas

3 0

Dlaczego w tak małym stopniu mówi się o biogazowniach ? Tylko panele i wiatraki ? Chyba już wiecie.

10:57, 27.06.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Złoty Rydwan Złoty Rydwan

1 0

A co z emisją dwutlenku węgla?
Czy dwutlenek węgla z biogazowni jest bardziej eko od dwutlenku węgla powstającego przy spalaniu gazu ziemnego?Przecież skorumpowana Unia Europejska zarządzana przez Niemcy chce zakazać ogrzewania gazem.

08:21, 29.06.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%