Polacy kupują przez internet na potęgę, ale nie wiedzą, że niektóre transakcje rządzą się swoimi prawami. Fiskus ma coraz więcej możliwości, żeby sprawdzić, kto nie zapłacił podatku PCC. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl, wyjaśnia, kiedy zachować szczególną czujność i jak uniknąć ewentualnych problemów ze skarbówką.
O podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) powinno być dużo głośniej. Dotyczy on bardzo wielu zawieranych transakcji, ale szczególnie zaskakujące mogą być umowy sprzedaży. Jako konsumenci jesteśmy przyzwyczajeni, że to sprzedający dbają o odprowadzanie podatków – my tylko płacimy i niczym nie musimy się przejmować. Są jednak ważne wyjątki.
– Kupujący musi w pierwszej kolejności zweryfikować, czy nabywa dany przedmiot od firmy czy też od osoby prywatnej, niezależnie, czy jest to transakcja dokonywana osobiście, czy przez internet. Jeśli jest to zakup, który podlega zapisom ustawy o VAT – czyli zakup od przedsiębiorcy – oczywiście kupujący nie uiszcza dodatkowo podatku PCC. W takiej sytuacji to tylko sprzedawca nalicza i rozlicza podatek VAT – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy w w e-pity.pl i fillup.pl.
– Jeśli nabyliśmy od prywatnego sprzedawcy rzecz o wartości przekraczającej 1000 zł, to jesteśmy zobowiązani, aby – bez wezwania organu podatkowego – złożyć formularz PCC-3 oraz obliczyć i wpłacić podatek w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli najczęściej od dnia zawarcia umowy sprzedaży. – tłumaczy Piątkowska.
Ile zapłacimy? Wysokość podatku PCC zależy od tego, jaki rodzaj umowy podpisujemy. Jeśli jest to umowa sprzedaży rzeczy ruchomych, to prawo przewiduje 2% podstawy opodatkowania.
[REAKCJA_LAPKI]30105[/REAKCJA_LAPKI]
Z analizy ofert zamieszczanych na platformie OLX (dane na 6.05.2025 r.) wynika, że od początku roku osoby prywatne zamieściły aż 1,24 mln ogłoszeń, których wartość transakcji przekroczyła 1000 zł. Części tych ogłoszeń podatek PCC nie obejmie, ale to kropla w morzu transakcji. Tym bardziej, że do najchętniej sprzedawanych rzeczy należały produkty, od których kupujący powinien zapłacić podatek PCC: rowery (prawie 71 tys. ogłoszeń), meble (powyżej 60 tys. ogłoszeń), elektronika (w sumie ponad 121 tys. ogłoszeń, przy czym najwięcej ogłoszeń dotyczy sprzedaży komputerów – ponad 30 tys. ofert).
– Organy podatkowe nie tylko mogą śledzić zamieszczane przez nas ogłoszenia na portalach sprzedażowych. Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono do polskiego porządku dyrektywę DAC7. Zgodnie z jej zapisami operatorzy platform gromadzą i przekazują dane dotyczące dokonanych transakcji oraz dane identyfikacyjne sprzedawców. W raportowaniu nie są uwzględniane dane kupującego. Jednak musimy pamiętać o tym, że informacja o samej transakcji trafia już do fiskusa – niewykluczone, że skarbówka zweryfikuje, czy została prawidłowo rozliczona również na gruncie podatku PCC – uczula Piątkowska.
Przed dobą platform ogłoszeniowych egzekwowanie podatku PCC było dla urzędu skarbowego bardzo problematyczne. Szybki i wygodny dostęp do transakcji online ma jednak swoją cenę.
– Jako konsumenci musimy zachować dużą czujność i kontrolować swoje wydatki także pod kątem podatkowych zobowiązań – podkreśla Piątkowska.
Tajemnicza kamera przy moście wyszkowskim
I bardzo dobrze ze zbierze ruch bo zobaczą jak jest wielki ten ruch.. I przy okazji rondo przy dino nie powstanie... bo zobaczą jaki ruch...
Adam
23:31, 2025-07-04
Tajemnicza kamera przy moście wyszkowskim
Kolejne narzędzie do śledzenia🤦Policja,ITD,leśniczy.Transport ciężki co roku płaci bardzo duże pieniądze w tzw podatku od środków transportu,a nie buduje się nic,albo buduje ścieżki rowerowe a gnębi firmy transportowe,także brawo urzedasy.
Kiero
17:58, 2025-07-04
Zmiany na DK61! Sprawdź, którędy teraz do Warszawy
Nie dość że są duże utrudnienia na drodze nr 61 , to jeszcze robią w tym czasie remont drogi w Komornicy , jak mamy przyprawiać się przez zalew , to totalna planistów .😡
Smutny
16:08, 2025-07-04
Szwecja – kolebka saszetek nikotynowych
Protip: jeśli wsadzisz sobie to w zad to też zadziała. Nawro trendsetter 🤠👍
Warto czopki
12:25, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz