W niedzielę 29 czerwca Pniewo stało się kurpiowską stolicą regionu – wszystko za sprawą barwnego wydarzenia pod nazwą „Kurpiowski Festyn Ludowy”, które zgromadziło tłumy miłośników tradycji, muzyki i smaków Kurpi Białych i Zielonych. Festyn połączony był z odpustem parafialnym ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
[ZT]30470[/ZT]
Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Janusz Pawlak z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Wójt Gminy Zatory, Włodzimierz Kaczmarczyk, podkreślając znaczenie dziedzictwa ludowego i jego rolę w integracji lokalnych społeczności.
Program artystyczny otworzyły występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych z Dębin, Pniewa, Obrytego, Długosiodła, Brańszczyka, Broku oraz ZPiT Wyszków. Kolorowe stroje, ludowe przyśpiewki i taniec poruszyły serca zgromadzonych.
Po uroczystej mszy świętej odpustowej, której przewodniczył Biskup Płocki Szymon Stułkowski, scena należała już do dorosłych artystów. Gromkie brawa i bisy towarzyszyły występom Zespołu Pieśni i Tańca „Oberek” oraz „Kurpianki” z Kadzidła. Kurpiowskie melodie w wykonaniu kapel z Puszczy Białej i Zielonej na długo zapadły w pamięć uczestników wydarzenia.
Nieodłącznym elementem festynu były stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Pniewa, Dębin, Cieńszy i Pniewa Kolonii, gdzie można było spróbować regionalnych przysmaków i domowych wypieków. Wśród stoisk nie zabrakło także prezentacji sprzętu strażackiego przygotowanej przez druhów z OSP Pniewo – ich pokaz cieszył się szczególnym zainteresowaniem najmłodszych.
[ONNETWORK_VIDEO_ID]1813[/ONNETWORK_VIDEO_ID]
Finałem wydarzenia była radosna potańcówka przy dźwiękach ludowej kapeli, która porwała do tańca całe rodziny – od dzieci po seniorów.
Kurpiowski Festyn w Pniewie to nie tylko wydarzenie kulturalne – to manifest żywej tradycji, więzi międzyludzkich i wspólnoty. To okazja, by z dumą spojrzeć na korzenie, docenić to, co lokalne i autentyczne, i przekazać to dalej – młodszym pokoleniom.
pozor22:36, 02.07.2025
O prosze. Jednak miernota manipulancka potrafi skleić filmik z jednej imprezy, a nie jak tydzień temu partyjną impreze obywatelską z erektem z przebitkami z pikniku. Wiadomo dla partii najważniejsze są pozory
Jak z hałdy śmieci powstaje zielony teren
Mogli usypać wielką górę i zrobić stok narciarski
Roman
00:38, 2025-07-07
Ten miesiąc przeszedł do historii. Węgiel już nie jest
Polska węglem stoi, to nasze dobro narodowe, które powinniśmy wykorzystać. Walić należy zielony ład i lewacką utopię!
Złoty Rydwan
12:12, 2025-07-06
Ten miesiąc przeszedł do historii. Węgiel już nie jest
Atom jest najważniejszy, ale Pisiory hamulcowe (hamulcwelowe) jedną macką urządzali protesty przeciwko atomowi, drugą macką zamykali stare spółki jądrowe i trzecią macką zakładali nowe EJ1/PEJ. PiS z PSL wydał na spółki jądrowe 500 000 000 (500 mln zł) i naet miejsca nie znaleźli. Ale za to dali nam węgiel z przydziału za 3 000 zł/tona. Atom to podstawa.
Cały Tusk
10:32, 2025-07-06
Nie przejedziesz tą ulicą!
niedojda projektancik z powiatowego powinien to przyklepać 5+ lat temu. Przez ten czas były 4 protesty mieszkańców Starej ośki jak i nowych blokowisk o problemach komunikacyjnych. Dać spanie na kilkaset osób i dać jedną drogę xD. Do zwolnienia szkodnik, w simsach se projektuj i na czole pieczątki stawiaj
xD
10:26, 2025-07-06