Wyróżnienie jest tym większe, że do projektu zgłosiło się aż 60 kandydatów. Inicjatywa realizowana jest w ramach programu Ministra Edukacji Narodowej „Nasze tradycje”.
Dzięki temu mieszkańcy powiatu pułtuskiego i turyści zyskają wyjątkową atrakcję – quest rowerowy poświęcony drewnianemu budownictwu Puszczy Białej. Edukacyjna gra terenowa pozwoli w aktywny i angażujący sposób odkrywać lokalne dziedzictwo kulturowe – wszystko to na dwóch kółkach!
Quest (czyt. kłest) to forma gry terenowej – edukacyjnej zabawy na świeżym powietrzu, która łączy zwiedzanie, rozwiązywanie zagadek i odkrywanie lokalnych tajemnic. Najczęściej przybiera formę samodzielnej trasy, którą uczestnik pokonuje pieszo, rowerem lub samochodem, kierując się wskazówkami zawartymi w specjalnym scenariuszu/ulotce.
W ramach projektu zaplanowano warsztaty dla młodzieży z udziałem twórczyni ludowej. To właśnie młodzi mieszkańcy Pułtuska będą współtworzyć trasę i treść questu – od pomysłu po finałową skrzynię ze „skarbem”. Zaangażowanie lokalnej społeczności jest jednym z fundamentów całej inicjatywy.
W najbliższym czasie Muzeum opublikuje szczegóły naboru do grupy warsztatowej – to świetna okazja do aktywnego działania, zdobywania wiedzy i poznawania historii regionu w nowoczesnej formie.
Quest powstaje we współpracy z Fundacją Mapa Pasji oraz Fundacją Calamita, które mają duże doświadczenie w łączeniu edukacji z turystyką i aktywnością terenową. Dzięki ich wsparciu trasa zostanie profesjonalnie opracowana i udostępniona mieszkańcom oraz gościom odwiedzającym Pułtusk.
W ramach projektu planowane jest także zorganizowanie wyjazdu edukacyjnego do innej miejscowości uczestniczącej w programie, a także uroczysta inauguracja lokalnej trasy z atrakcjami dla całych rodzin.
Projekt „Odkrywamy lokalne tradycje z questami!” nie tylko wzbogaci ofertę kulturalno-edukacyjną Muzeum Regionalnego w Pułtusku, ale również aktywizuje lokalną młodzież, promuje regionalną tożsamość i zachęca do ruchu na świeżym powietrzu. Wszystko to w duchu szacunku do tradycji i wspólnego działania na rzecz naszej „małej ojczyzny”.
Ten miesiąc przeszedł do historii. Węgiel już nie jest
To bardzo zła wiadomość przy braku elektrowni jądrowych. Najtańszym źródłem energii był i jest węgiel, a na atom przez tuskowych hamulcowych prędko się nie zanosi.
Puł Tusk
23:13, 2025-07-05
Tajemnicza kamera przy moście wyszkowskim
Redaktorku rondo to zblokuje ruch i będzie sytuacja jak kiedyś rondo przy MC będzie płacz i stanie od mostu do ronda i w drugą stronę od irmarku..
Roman
15:43, 2025-07-05
Poziom wody w Wiśle w Warszawie spadł do 15 cm
Czaskoskiiiiiii
88
12:02, 2025-07-05
Tajemnicza kamera przy moście wyszkowskim
I bardzo dobrze ze zbierze ruch bo zobaczą jak jest wielki ten ruch.. I przy okazji rondo przy dino nie powstanie... bo zobaczą jaki ruch...
Adam
23:31, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz