Zamknij

Młodzi dla Planety – konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych

18:33, 12.04.2024 PAP Aktualizacja: 18:34, 12.04.2024
Skomentuj Obraz stokpic z Pixabay Obraz stokpic z Pixabay
reo

Konkurs dla uczniów klas szkół ponadpodstawowych ma na celu zaangażowanie ich w projekty ekologiczne i kształtowanie wrażliwości na problemy związane z propagowaniem i wdrażaniem idei zrównoważonego rozwoju. Uczniowie mogą wziąć udział w zmaganiach indywidualnie lub w grupach liczących maksymalnie troje uczniów.

Opracowanie projektu ekologicznego w formie filmu, podkastu czy tekstu to zadanie dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy zechcą wziąć udział w konkursie Młodzi dla Planety, organizowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Termin nadsyłania prac to 28 kwietnia.

"Tematyka konkursu nawiązuje do zmian klimatu i degradacji środowiska" - podkreśliła Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w opisie konkursu.

Zaznaczyła, że uświadamianie sobie tego i zmiana naszych postaw są pierwszym krokiem do zatrzymania niszczenia środowiska.

Zadaniem uczestników konkursu jest opracowanie projektu ekologicznego dotyczącego m.in. analizy rodzinnego kosza na śmieci - co w nim jest i jak wyeliminować odpady, które do niego trafiają; przyczyny i skutki niszczenia środowiska - w jaki sposób uczyć o tym w szkole; jak nam zagraża odzież sportowa; suplementy diety a nasze zdrowie - jak uzasadnić zakaz ich reklamy; jak wyhodować zdrową marchewkę w swoim ogródku; owady w naszym domu - co zabijamy i czemu szkodzimy oraz jak wdrożyć domowy plan ratowania bioróżnorodności, a także reklamy szkodliwe dla nas i planety.

Organizatorzy zachęcają także młodzież do wskazania samodzielnie problemu związanego ze zrównoważonym rozwojem i poszukania jego rozwiązań. Szczegóły konkursu są na stronie https://wsiz.edu.pl/mlodzi-dla-planety/.

Pracę konkursową należy przygotować w jednej z wybranych form: opis tekstowy, film, podcast, prezentacja multimedialna lub dowolna forma graficzna. Należy ją przesyłać do 28 kwietnia.

W konkursie można wziąć udział indywidualnie lub w grupach liczących maksymalnie troje uczniów. Zgłoszenia powinien dokonać nauczyciel, jeśli w konkursie wystartuje uczeń lub grupa uczniów z danej szkoły. Jeżeli zaś w konkursie weźmie udział grupa uczniów z różnych szkół, to zgłosić ich powinien uczeń.

Laureat nagrody głównej otrzyma 3 tys. zł i całkowite zwolnienie z czesnego w pierwszym semestrze studiów I stopnia na kierunku zrównoważony rozwój i środowisko na WSIiZ.

Organizator przewidział też nagrody dla zdobywców II i III miejsca (odpowiednio 2 tys. zł i 70-procentowe zwolnienie z czesnego oraz 1 tys. i połowiczne zwolnienie z czesnego w I semestrze studiów I stopnia na kierunku zrównoważony rozwój i środowisko na WSIiZ).

Opiekunowie laureatów w nagrodę otrzymają zwolnienie w całości z czesnego na wybranym kierunku studiów podyplomowych prowadzonych przez Centrum Studiów Podyplomowych WSIiZ oraz roczną, cyfrową prenumeratę "Tygodnika Powszechnego". Szkoły laureatów otrzymają certyfikat Szkoła Przyjazna Planecie oraz ofertę udziału dla grupy nauczycieli w bezpłatnym szkoleniu przeprowadzonym przez WSIiZ w siedzibie danej szkoły.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zaplanowano na drugą połowę maja.

Konkurs został objęty honorowanym patronatem przez podkarpackiego kuratora oświaty. (PAP)

Autorka: Agnieszka Pipała

api/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%