Egzamin ósmoklasisty odbywa się obecnie w terminie głównym w maju. Taki termin przeprowadzania tego egzaminu został ustalony na lata szkolne 2020/2021 i 2021/2022 w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Przed rokiem szkolnym 2020/2021 egzamin ósmoklasisty, podobnie jak wcześniej – w latach 2002 – 2019 – był przeprowadzany sprawdzian w VI klasie szkoły podstawowej oraz egzamin gimnazjalny w terminie głównym w kwietniu.
Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, który został opublikowany na stornie Rządowego Centrum Legislacji, zakłada powrót do terminu kwietniowego.
Jak uzasadnia resort edukacji, termin ten nie pokrywa się z egzaminem maturalnym. Dodatkowo, sprawdzanie prac egzaminacyjnych z egzaminu ósmoklasisty będzie mogło się rozpocząć i zakończyć przed rozpoczęciem sprawdzania maturalnych prac egzaminacyjnych.
„Wcześniejsze sprawdzenie prac egzaminacyjnych z egzaminu ósmoklasisty pozwoli ogłosić wyniki tego egzaminu np. w połowie czerwca, co z kolei umożliwi przeprowadzenie wglądów i weryfikację sumy uzyskanych punktów przed zakończeniem postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych” - zaznaczono w uzasadnieniu do projektu ustawy
Jak argumentuje MEN, na termin ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego miało tez wpływ pokrywanie się terminów wglądów do prac egzaminacyjnych egzaminu ósmoklasisty i wglądu do matur.
Na decyzję w tej sprawie wpływ miała również liczba zdających egzamin ósmoklasisty, która w najbliższych latach będzie rosła.
Jak wylicza MEN, w latach 2026–2031 liczba zdających będzie każdego roku przekraczała 400 000 uczniów: w 2026 r. – będzie to ok. 400 000 uczniów, w 2027 r. – ok. 414 000 uczniów, w 2028 r. – ok. 401 000 uczniów, w 2029 r. – ok. 409 000 uczniów, w 2030 r. – ok. 415 000 uczniów i w 2031 r. – ok. 402 000 uczniów.
„Zwiększona liczba osób zdających egzamin ósmoklasisty pokryje się ze znacznie zwiększoną liczbą osób przystępujących do egzaminu maturalnego w latach 2026–2028 (będzie to ok. 400 000 – 450 000 zdających w każdym roku będących absolwentami poszczególnych typów szkół w danym roku)” – czytamy w uzasadnieniu projektu
W ocenie ministerstwa edukacji, proponowane przesunięcie terminu przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty na kwiecień pozwoli równomiernie rozłożyć obciążenie zarówno szkół, jak i jednostek systemu egzaminacyjnego. Zdaniem ekspertów proponowana zmiana nie powinna mieć też wpływu na przygotowanie uczniów do egzaminu.
„W około dwumiesięcznym okresie dzielącym termin przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty (po zmianie) oraz zakończenie roku szkolnego nauczyciele mogą m.in. powtarzać materiał, realizować dodatkowe treści nieobjęte podstawą programową, wynikające z zainteresowań uczniów, realizować projekty edukacyjne, itp.” – wylicza MEN
O rozdzielenie terminów przeprowadzania egzaminu maturalnego i egzaminu ósmoklasisty wnioskowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, okręgowe komisje egzaminacyjne oraz Rada Dyrektorów Szkół Podstawowych i Liceów Ogólnokształcących powołana przez Ministra Edukacji.
mo/
Pani J.20:18, 01.07.2025
Czemu służy ten egzamin? Uczniowie mają jego wyniki "w nosie", a nauczyciele są rozliczani za efekty. Dla kogo stres?
Rząd przyjął projekt likwidujący godziny czarnkowe
Czysta fikcja jak za komuny. Zrobić płatny dodatkowo dyżur z ktorego nikt zainteresowany nie może skorzystać. Trochę jak praca urzędów w godzinach, w których 98% społeczeństwa jest w pracy/na służbie i musi wziąć wolne żeby skorzystać. Czarnek czyli 60iq
kekejhe
17:37, 2025-07-03
Trybunał Konstyutycyjny negatywnie o zmianach MEN
Yeahbunny konkordat. Nie dość że dostają hajs na lekcje religii do przeprowadzenia w dowolnym miejscu, to nie xD. Musi być w szkole, przez ludzi ktorzy nawet nie mają kursu pedagogicznego. Daj daj na koloratkie
1488
17:34, 2025-07-03
Chipsy Lay’s wycofane z powodu zanieczyszczenia
Nie dość że za 1 ziemniaka w plastrach chcą 9zl, to jeszcze jest rakotwórczy xD. Żydki mają nas proszę was
dumma
17:29, 2025-07-03
UOKiK bije na alarm: paliwo z Zator groźniejsze
Czyżby mafie paliwowe znowu powróciły ❓
Złoty Rydwan
14:00, 2025-07-03